Startuje CAL

06.08.2018, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Umowa podpisana, plac budowy przekazany, teraz czas na budowe.

W Podjuchach rozpoczyna się budowa Centrum Centrum Aktywności Lokalnej Krzemień Podjuchy. Znajdzie się w nim m.in.: scena z widownią na 200 osób, pracownie tematyczne i sale do ćwiczeń , a także scena plenerowa, ściana wspinaczkowa i kawiarnia. Inwestycję w imieniu miasta realizuje TBS Prawobrzeże. Spółka podpisała właśnie  umowę z firmą EXPERT z Dolic na budowę CAL i przekazała jej plac budowy. Czas realizacji 425 dni. Budowa CAL wraz zagospodarowaniem terenu  kosztuje ok 10 mln.


CAL to miejsce, które z założenia ma tętnić życiem kulturalnym i sportowym. Dzięki niemu mieszkańcy w różnym wieku będą mieli przestrzeń do aktywnego wypoczynku. W Centrum będą mogły się odbywać wydarzenia kulturalne, sportowe, edukacyjne, wycieczki, szkolenia, warsztaty z psychologami i doradcami zawodowymi, itp. CAL ma integrować społeczność, umożliwiać, współpracę środowisk publicznych, prywatnych, organizacji pozarządowych, szkół  oraz ośrodków wsparcia i pomocy w tej części miasta.

Centrum wraz zagospodarowaniem terenu powstaje przy ul. Krzemiennej i Sąsiedzkiej w Podjuchach. W budynku znajdą się:

- scena kameralna z widownią na 200 osób z przeznaczeniem na organizację spektakli, przedstawień, koncertów, uroczystości i konferencji.

- pracownia muzyczna, do zajęć dla najmłodszych, zajęć wokalnych dla dzieci i młodzieży, zajęć instrumentalnych,

- pracownia plastyczna i techniczna z przeznaczeniem na edukację artystyczną w zakresie rozwoju talentów plastycznych, fotograficznych, wideo i modelarstwa,

- pracownia tańca, baletu, teatru – do prowadzenia zajęć zorientowanych na edukację artystyczną w zakresie tańca, baletu, teatru, emisji głosu,

- sala gimnastyczna, sportów walki, gier i zabaw,

- sala konferencyjna i pomieszczenia biurowe,

- przestrzeń gastronomiczna wraz z kawiarenką.

Teren wokół także będzie zagospodarowany. Na zewnątrz znajdzie się scena z miejscami do siedzenia dla ok. 100 osób, ścianka wspinaczkowa dla dzieci, ogródek kawiarniany itp.

Koncepcja na budowę Centrum Aktywności Lokalnej została wyłoniona w konkursie urbanistyczno- architektonicznym w ubiegłym roku. Autorem najlepszej pracy została spółka GRID architekci z Wrocławia.

Inicjatywa powołania do życia Centrum Aktywności Lokalnej Krzemień Podjuchy sięga 2014  roku. W ramach Konsultacji Społecznych do Strategii Rozwoju Miasta Szczecina 2014-2020 mieszkańcy Podjuch zebrali ponad 2600 głosów poparcia dla budowy CAL. Głosy przekazano do miasta w ramach kolorowego happeningu, budując drewnianą makietę Domu Kultury Podjuchy. Przez ostatnie 4 lata mieszkańcy aktywnie zabiegali o osiągnięcie zamierzonego celu. Między innymi przekształcając  społeczny komitet w Stowarzyszenie Prawy Brzeg Kultury. Stowarzyszenie realizuje na tym terenie bardzo wiele działań kulturalnych podtrzymując aspiracje mieszkańców w kierunku sztuki, budowania relacji itp. Otwartym pozostaje pytanie czy mieszkańcy  zechcą korzystać z ofert CALu czy będzie to jedynie ładny obiekt w centrum osiedla, z rzadka ożywający przy okazji większych imprez.

 

EL

  

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.234.244.181). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook