Stare Dąbie do rewitalizacji

16.09.2020, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

W Dąbiu jest jeszcze sporo kamienic, których wygląd i stan wymagają poprawy. Rysuje się perspektywa, że może się tak stać.

TBS Prawobrzeże planuje działania powiązane z rewitalizacją Starego Dąbia, która obejmie m.in. budynki przy ul. Oficerskiej 4, 4a, 6, 7, 8, gdzie w ramach nowej zabudowy powstanie 45 nowych mieszkań.  A także budynki, przy ul. Mierniczej 3, 4. Tam z kolei powstanie 21 nowych mieszkań. W związku z tym planujemy ogłosić konkurs architektoniczny, który obejmie  obszar  ulic Oficerskiej, Mierniczej, Cichej, Lekarskiej, A.Krzywoń. Konkurs ma nam dać paletę różnych rozwiązań i świeżego spojrzenia na ten obszar Starego Dąbia - zapowiada Paweł Sikorski, prezes TBS Prawobrzeże -  zachowując charakter tego miejsca, chcemy uzyskać wskazówki do tego, jak poprawić warunki zamieszkania i estetykę otoczenia, lepiej skomunikować ten obszar, sprawić aby był atrakcyjniejszy do życia . 

Koszty realizacji tych wszystkich projektów – także rewitalizacja kwartałów w Śródmieściu Szczecina –  szacuje się w sumie na ok 120 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzić będą ze środków własnych Spółek, z budżetu Gminy Miasto Szczecin (w tym dotacja z Funduszu Dopłat) i z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Bank przyznał naszym TBS’om pożyczkę w łącznej wysokości 85 mln zł, która będzie spłacana przez  30 lat. Finansowanie przyznane Szczecinowi obejmuje dwie części: umowę ze Szczecińskim TBS na kwotę 58,25 mln zł oraz umowę z Towarzystwem Budownictwa Społecznego Prawobrzeże na kwotę 26,25 mln zł. To pierwszy taki projekt zatwierdzony przez bank Unii Europejskiej w Polsce oraz pierwszy przypadek, gdy środki na ten cel uzupełniają finansowanie projektów w branży mieszkalnictwa w Europie. 

 

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.236.143.154). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.