Średniowiecze na festynie

04.06.2015, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Tylko od pomysłowości i chęci zależy czy można się przenieść kilka wieków wstecz.

Tak właśnie się stało w Katolickiej Szkole Podstawowej w Podjuchach, gdzie rodzinny festyn odbywał się w scenerii rodem ze średniowiecza. Przyszkolne boisko stało się miejscem akcji sprzed 600 lat! Zawładnęli nim rycerze i damy dworu.

Całą zabawę rozpoczął konny wjazd rycerza, który konno zaprezentował kilka trudnych sztuczek. Potem odbyła się prawdziwa walka rycerska. Na szczęście nikt nie musiał zginąć. Podczas festynu dziewczynki zabiegały o zdobycie tytułu lady, a chłopcy mogli zostać pasowani na rycerza. Zabawie towarzyszyła nauka średniowiecznego tańca, pieczenie kiełbasek i podpłomyków, rzeźbienie w glinie, produkowanie biżuterii, walki na miecze, turniej łuczniczy, tworzenie rodowych pieczęci oraz tarcz. Dzieci miały również okazję do zapoznania się z pismem gotyckim.

Przednią zabawę ze wspaniałym przesłaniem i nauką średniowiecznych zwyczajów, nieco psuła wietrzna i deszczowa aura. Mimo to uczestnikom zabawy trudno było się rozstać. Wszyscy doskonale się bawili. Okazało się, że średniowiecze to również czas ciekawych obyczajów, rozwoju rycerstwa i sztuki pisania gotykiem. Pomysłodawcom i organizatorom festynu, który pozwolił przenieść się sześć wieków wstecz, gratulujemy i w imieniu dzieci, dziękujemy.

EL

Podziękowania za pomoc w udostępnieniu materiałów dla Pani Beaty Czapiewskiej.


 

 

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (18.206.12.157). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.