Spotlight

10.02.2016, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Wyreżyserowany przez Toma McCarthy'ego film Spotlight opowiada autentyczną historię, która miała miejsce w 2001 roku. Tytułowa grupa to elitarny zespół dziennikarzy bostońskiej gazety The Boston Globe, który zajmuje się dziennikarstwem śledczym. Naszych bohaterów poznajemy w momencie, gdy nowo przybyły do Bostonu szef, Marty Baron (Liev Schreiber) zleca im zajęcie się sprawą napastowania dzieci przez katolickich księży.

Z początku reporterzy myślą, że mają do czynienia z kilkoma odosobnionymi przypadkami, ale w toku ich wielomiesięcznego śledztwa na światło dzienne wychodzą coraz bardziej szokujące fakty, świadczące o tym, że mają do czynienia z działalnością Kościoła i księży niemal na masową skalę. Dziesiątki godzin spędzone w archiwum i bibliotekach, liczne wywiady z dorosłymi ofiarami molestowania, konsultacje ze specjalistami oraz ciągła walka z prawnikami kryjącymi pedofilską aferę – oto co składa się na pokazaną w filmie pracę zespołu Spotlight.

 
Ten obraz jest nie tylko opowieścią o tym jak księża krzywdzą niewinne dzieci, jak władze Kościoła kryją winnych przenosząc ich do innych parafii lub jak ofiary próbują sobie poradzić z cierpieniem. Spotlight to także pochwała rzetelnego dziennikarstwa, starej szkoły, której już praktycznie nie ma przez upowszechnienie się mediów elektronicznych. Każda z postaci sportretowanych w tym filmie to prawdziwe wcielenie dziennikarskiego etosu, mogące służyć za przykład młodszym przedstawicielom tego zawodu.
 
Spotlight zaskakuje swoją bardzo oszczędną, nieco staromodną formą. Nie ma tu epatowania okrucieństwem czy przesadnego realizmu w opisach pedofilskich praktyk. Sama tematyka dostarcza i tak zbyt wielu mocnych wrażeń. Mimo tego od początku do końca film trzyma widzów w napięciu, do czego przyczynia się nie tylko perfekcyjny scenariusz z dynamicznymi dialogami, ale także znakomite aktorstwo. Szczególnie godnymi pochwał są tu Michael Keaton, Rachel McAdams i Mark Ruffalo, wcielający się w rolę członków zespołu śledczego The Boston Globe.
 
Więcej recenzji przeczytasz na www.szczere-recenzje.pl

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (34.236.134.129). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.