Skrajnie mały wcześniak

05.06.2019, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Specjaliści ze Szpitala Zdroje uratowali wcześniaka, urodzonego poniżej teoretycznej granicy przeżycia ze względu na skrajnie niski wiek płodowy.

13 lutego, w szpitalu w Gryfinie, przyszedł na świat noworodek urodzony w 22. tygodniu ciąży. To wiek ciążowy określany jako „poza granicami możliwości przeżycia”. Malutka Lilianna urodziła się z masą urodzeniową 450 g. W trybie pilnym została przetransportowana specjalistyczną karetką neonatologiczną szpitala „Zdroje” na Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka przy ul. Mącznej. Kruszynka mierzyła zaledwie 27 cm długości. Po 16. tygodniach hospitalizacji na oddziale, już w najbliższych dniach, Lilianna będzie mogła pojechać do domu, do Gryfina, i wreszcie poznać swojego starszego brata Dominika oraz dziadków, którzy z niecierpliwością na nią czekają. W ubiegłym roku w innej szczecińskiej placówce na świat przyszedł noworodek z masą ok. 400 g z 25. tygodnia ciąży. Tym razem zdrojowscy neonatolodzy uratowali znacznie bardziej niedojrzałego wcześniaka, bo z 22. t.c., ze skrajnie niską masą urodzeniową.

Zgodnie z rekomendacjami dotyczącymi postępowania z matką oraz noworodkiem urodzonym na granicy możliwości przeżycia, opracowanymi przez Zespół ds. Rekomendacji Etycznych w Perinatologii, opieka nad noworodkami urodzonymi przed 23. tygodniem ciąży powinna być ograniczona do działań paliatywnych. Dzięki fachowej, troskliwej opiece zespołu lekarskiego i pielęgniarskiego Oddziału Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka w „Zdrojach” oraz doskonałemu zapleczu sprzętowemu Lilianna już w najbliższych dniach będzie mogła opuścić szpital. Jest NAJMŁODSZYM i NAJMNIEJSZYM pacjentem w historii naszej placówki. Dziecko wypisujemy do domu w dobrym stanie zdrowia. Neonatolodzy, neurolodzy oraz okuliści są spokojni o jej dalszy rozwój. Dziś Lilianna waży 3,3 kg, mierzy 49 cm długości, a zgodnie z wiekiem ciążowym w ciągu najbliższych 2-4 tygodni powinna dopiero pojawić się na świecie. Pozostaje tylko gratulować sukcesu lekarzom, a rodzinie życzyć by Lilanna rozwijała się zdrowo.

EL

 

 

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.210.99.209). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook