Segreguj po nowemu

28.06.2019, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Zmienione zasady segregacji odpadów komunalnych wchodzą w życie 01 lipca.

Przypominamy, że od poniedziałku obowiązywać będą nowe zasady segregowania odpadów, zgodnie z którymi osobno gromadzić należy również odpady biodegradowalne, czyli wszystkie resztki i śmieci pochodzenia roślinnego. Zmiany wynikające z rozporządzenia Ministra Środowiska wejdą w życie 1 lipca. Najważniejsza z nich to wprowadzenie nowej frakcji odpadów segregowanych - biodegradowalnych. Tym samym do dobrze znanych pojemników i worków w trzech kolorach: żółtym (tworzywa sztuczne i metale), zielonym (szkło) i niebieskim (papier), dołącza na stałe kolejny – brązowy.

Niektórzy mieszkańcy domów jednorodzinnych już go znają. Dotychczas służył do gromadzenia tzw. odpadów zielonych, czyli np. trawy i liści z ogrodu. Nie był jednak obowiązkowy, a miasto zapewniało bezpłatny odbiór tym mieszkańcom, którzy zgłosili taką potrzebę. Obecnie wszyscy mieszkańcy w zabudowie jednorodzinnej, którzy deklarują selektywną zbiórkę odpadów, muszą wyposażyć się w brązowe pojemniki. Zakupione pojemniki należy zarejestrować. Można to zrobić telefonicznie (91 435 11 99), mailem: gospodarka_odpadami@um.szczecin.pl lub poprzez stronę www.ecoszczecin.pl. Wyjątkiem, który zwalnia z obowiązku posiadania brązowego pojemnika jest kompostowanie odpadów bio na terenie swojej posesji. Fakt ten również należy zgłosić. W przypadku zabudowy wielorodzinnej obowiązek ustawienia brązowych pojemników dla lokatorów spoczywa na zarządcach.

Co będziemy do nich wyrzucać? Oprócz liści i trawy powinny do nich trafiać również wszystkie tzw. roślinne resztki z naszego gospodarstwa, czyli przede wszystkim: obierki, resztki warzyw i owoców, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe, a także fusy z kawy i herbaty. Co ważne, odpadki te należy wrzucać do pojemnika luzem, bez woreczków i innych opakowań. Odpady bio od kwietnia do końca listopada będą odbierane z nieruchomości raz w tygodniu, natomiast od grudnia do końca marca raz na dwa tygodnie.

Przypominamy również, że od tego czy śmieci segregujemy, czy też nie, zależy wysokość opłat za ich odbiór. W zabudowie wielorodzinnej miesięczna opłata za wywóz śmieci segregowanych od 1 lipca wynosi 5 zł za m3 wody, niesegregowanych – 10 zł/m3. W zabudowie jednorodzinnej jest to odpowiednio 65 i 130 zł miesięcznie za gospodarstwo domowe.  

Więcej informacji na temat nowych zasad segregowania śmieci znajduje się na stronie: www.segregujemy.ecoszczecin.pl

   Szkoda, że tak słaba jest akcja Informacyjna na ten temat. Większość ludzi nawet nie słyszało o tych zmianach, a pytani o szczegóły wzruszają ramionami… Brakuje spotów TV i radiowych, a i w prasie niewiele na ten temat.

EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (34.239.170.244). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.