Saperzy z Podjuch świętują w Afganistanie

23.04.2012, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

16 kwietnia to dzień szczególny dla żołnierzy wojsk inżynieryjnych. Dla upamiętnienia wysiłku saperów biorących udział w 1945 roku w forsowaniu rzeki Odry, dzień ten w Wojsku Polskim obchodzony jest co roku jako Święto Sapera.
Żołnierze 5 pułku inżynieryjnego stacjonujący w Szczecinie Podjuchach obchodzili swoje święto nie tylko w koszarach przy ulicy Metalowej i miejscach pamięci narodowej w Siekierkach i Gozdowicach. Od kilku tygodni blisko 100 saperόw z Podjuch pełni służbę w dalekim Afganistanie. Tam też święto sapera miało uroczystą oprawę.

Podczas uroczystej zbiórki całej Grupy Inżynieryjnej stacjonującej w bazie Ghazni dowódca XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego gen. bryg. Bogdan Tworkowski wyraził swoje uznanie dla pracy jaką wykonują saperzy w Afganistanie. To wy jesteście na pierwszej linii walki z terroryzmem. Od was zależy bezpieczeństwo żołnierzy patrolujących strefę – podkreśli generał Tworkowski. - Życzę wam dużo żołnierskiego szczęścia i abyście mieli jak najmniej pracy przez najbliższe pół roku naszej służby w Afganistanie – dodał Dowódca. Nie zapomniano, również o tych saperach, którzy oddali swoje życie podczas wykonywania obowiązków na ziemi afgańskiej. Ich pamięć uczczono minutą ciszy. - Pomimo ciężkiej i pełnej niebezpiecznych sytuacji pracy saperów, afgańska ziemia wciąż stanowi ogromne zagrożenie nie tylko dla sił koalicji, ale również dla miejscowej ludności. Przed nami wiele do zrobienia. Doskonale zdajemy sobie sprawę jak niebezpieczna i odpowiedzialna jest nasza służba, ale to nasz obowiązek i powołanie – podsumował mjr Tomasz Wróbel, szef sekcji wojsk inżynieryjnych, konsultant szefa sztabu ds. IED. Głównym zadaniem Grupy Inżynieryjnej jest budowa i rozbudowa inżynieryjna infrastruktury baz oraz likwidacja przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, głównie improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED). Zdjęcia: kpt. Marcin Gil

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.197.231.211). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook