SP 59: bankructwo wykonawcy

24.03.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Zagadkowy przestój na placu budowy na terenie Szkoły Podstawowej nr 59 przy ulicy Dąbskiej, został wyjaśniony.

Jak poinformowało biuro prasowe urzędu miejskiego, nowogardzka firma budowlana Grinbud zbankrutowała. To ta firma jest głównym wykonawcą robót. Postanowienie o upadłości wydał sąd. Jest to upadłość układowa, a to oznacza, że wykonawca może nadal prowadzić prace przy budowie i modernizacji starej części SP 59.

   Zgodnie z prawem o spółkach w przypadku upadłości układowej, spółka może dalej kontynuować prace. Czy tak się stanie, na razie nie wie nikt. Miasto prowadzi z firmą Grinbud rozmowy, a z jej przedstawicielami nie ma szans się skontaktować. Jednak nie obejdzie się bez opóźnień, które i tak już spowodowały przesunięcie terminu oddania inwestycji do użytku o kilka miesięcy. Nowa część szkoły miała być oddana do użytku już w lutym, ale błędy jakie wykryto w projekcie spowodowały zmianę konstrukcji dachu, opóźnienia w jego wykonaniu gdyż czekano na nową dokumentację, a dodatkowo miasto zerwało umowę z projektantem, który nie potrafił przeprojektować konstrukcji nośnej dachu zgodnie z wymogami inwestora.

Nowa część szkoły jet prawie gotowa. Do tego pawilonu miała się przenieść podstawówka, a w starej części miał się odbyć szybki remont. Na razie prace na budowie wyhamowały i nie ma szans by w nowym roku szkolnym dzieci weszły do nowego obiektu, chyba, że firma weźmie sobie za punkt honoru dokończyć inwestycję. To jednak może być niewykonalne jeśli robotnicy nie otrzymają wypłat, po prostu nie będzie komu pracować. Nie wiadomo czy firma z Nowogardu będzie w stanie wykonać wszystkie zaplanowane prace.

Można powiedzieć, że inwestycję w SP 59 prześladuje pech. Najpierw wstrzymanie robót latem ubr bo wyszły błędy w projekcie, następnie wstrzymanie prac bo konstrukcja dachu była zbyt słaba, później rozwiązanie umowy z projektantem, a teraz upadłość wykonawcy. Gdyby nie fakt, że w budynku obliczonym na około 200 dzieci, uczy się dwa i pół raza więcej, można by tego nie komentować. Jednak nauka na dwie zmiany i ogólna ciasnota dają się mocno we znaki. Po prostu szkoda dzieci.

Archiwalne fotografie z placu budowy, gdy ta jeszcze szła sprawnie. 

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.197.231.211). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook