Rondo z opaską

18.07.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Rondo Ułanów Podolskich w Zdrojach ma opaskę.

Nie chodzi o opaskę rozumianą jako wstążka czy inny materiałowy gadżet, ale o kamienną opaskę wokół skweru. Po roku od zakończenia specjalnej edycji konkursu na dodatkowe pieniądze dla rad osiedli w ramach osiedlowych inicjatyw społecznych, zrobiono wreszcie rondo w Zdrojach. – Wygraliśmy na to zadanie 300 tysięcy złotych – mówi Eryka Grześkowiak przewodnicząca RO Zdroje. Naszą intencją było wybudoanie wokół ronda Ułanów Podolskich kamiennej opaski uniemożliwiającej wjazd ciężarówkom i autobusom tylnimi kołami na rondo – dodaje. Jest ono dość ciasne i szczególnie przegubowe autobusy nie mieszczą się w nim, i zajeżdżały tylnimi kołami na rondo, niszcząc roślinność i miażdżąc krawężniki, mówi dalej przewodnicząca. Stąd nasz pomysł by poprzez kamienną opaskę uniemożliwić im to.

Pomysł jest prosty w swej idei, bo ułożona z kamiennej kostki opaska, jest podniesiona z jednej, a obniżona spadziście z drugiej strony. Jej najechanie powoduje zsunięcie się kół do obniżonego obwodu ronda i w ten sposób blokuje się zajeżdżanie samego ronda i roślin.

–  Nasi radni z RO mają sporo uwag do przeprowadzonej inwestycji – mówi Eryka Grześkowiak. Przede wszystkim projekt robót do zaopiniowania radni otrzymali zbyt późno, a same roboty już się de facto zaczęły. Chcieliśmy też by ze względu na trwałość krawężniki ronda były ułożone z kamiennych elementów, a są betonowe. Obawiamy się – mówi przewodnicząca, że są one zbyt słabe by znieść ewentualny nacisk wielkich autobusów czy ciężarówek.

Radni są też poirytowani, że musiał minąć rok by po kilku interwencjach, ZDiTM wreszcie ruszył z inwestycją i poprawił rondo. Wszyscy mają też nadzieję, że nastąpił kres zagniatania ronda i niszczenia trawnika. Może znikną brzydkie koleiny, niemi świadkowie bytności wielkich kół na rondzie. Rada Osiedla Zdroje dosłownie wywalczyła prostą w sumie rzecz, która powinna być wykonana wraz z budową samego ronda, a nie dokonywać cudów by najpierw przekonać decydentów, następnie zdobyć specjalne pieniądze, by wreszcie po roku starań doprowadzić do budowy opaski zabezpieczającej.                                                                                                                                      

EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.230.154.90). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook