Rondo na Bukowym

19.08.2016, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Kolejne skrzyżowanie z ruchem okrężnym czyli tak zwane rondo powstanie na Prawobrzeżu.

Ma poprawić bezpieczeństwo, płynność ruchu, ułatwić włączanie się do ruchu i ma zrównać w prawach wszystkich jego uczestników. Na osiedlu Bukowym powstanie pierwsze rondo. Dość niebezpieczne skrzyżowanie ulic Kolorowych Domów i Chłopskiej zyska ruch okrężny. To kolejne rondo na Prawobrzeżu, trzecie po rondach w Dąbiu i Zdrojach jakie powstanie w tym roku. Jego budowę wnioskowała miejscowa samorządowa Rada Osiedla.

– Od wielu lat wnioskowaliśmy o przebudowę tego skrzyżowania, uznając, że duży ruch autobusów i innych pojazdów jadących z Bukowego, nie może z podporządkowanej ulicy wjeżdżać na dwa pasy ruchu z pierwszeństwem przejazdu by włączyć się do ruchu, mówi Roman Kuźbik przewoniczący RO Bukowe – Klęskowo. Nasz wniosek – mówi dalej przewodniczący, znalazł się w planach inwestycyjnych po lustracji osiedla jakiego dokonał dwa lata temu prezydent Piotr Krzystek. Przyszła pora na realizcję. – Rondo w tym miejscu powinno rozwiązać problem z włączaniem się do ruchu pojazdów jadących z osiedla w kierunku Ronda Reagana, czy w ulicę Chłopską, dodaje Roman Kuźbik. 

Jednocześnie ujawnia, że ulica Swojska nie będzie ujęta do ronda, ale zostanie zlikwidowany dziki wyjazd z placu manewrowego przy garażach w ulicę Chłopską. Budowa zostanie sfinansowana z budżetu ZDiTM, a ogólny koszt zamknie się kwotą około 140 tysięcy złotych. – Początkowo chcieliśmy nasz projekt budowy ronda umieścić w budżecie obywatelskim, ale kiedy dowiedzieliśmy się, że rady Majowego i Słonecznego starają się także o rondo w rejonie ulic Przelotowa, Łubinowa, Handlowa i Zofii Nałkowskiej, nasza rada zrezygnowała z forsowania konkurencyjnego projektu, uznając za ważniejszy i pilniejszy ten o rondo przy pętli Słoneczne, mówi Roman Kuźbik. Rondo przy Kolorowych Domów nie będzie kolejnym „naleśnikiem” lecz utworzy go krąg z kamiennej kostki. Zmienione zostanie oznakowanie jak i separatory ruchu na poszczególnych kierunkach jazdy. Piesi otrzymają nowe, dobrze oznakowane przejście w kierunku do i z osiedla Nad Rudzianką.

 – ZDiTM jest w zasadzie gotowy do rozpoczęcia robót, choć najpierw trzeba wyłonić w przetargu wykonawcę. Jedno jest niemal pewne, rondo powinno powstać jeszcze w tym roku, dodaje przewodniczący Roman Kuźbik. Planowane zmiany publikujemy dzięki uprzejmości firmy Plan-Bud Jana Zaborowskiego – projektanta ronda. Przewodniczący RO Bukowe – Klęskowo informuje, że mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi i propozycje rozwiązań w siedzibie rady przy ulicy Seledynowej podczas cotygodniowych dyżurów. Zamieszczony rysunek ronda jest wersją roboczą i nadal pozostaje w uzgodnieniu.

EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.235.182.206). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.