Ratowali jerzyki

02.07.2020, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

W szpitalu „Zdroje” miała miejsce wyjątkowa akcja. Chodziło o uratowanie jaj pozostawionych w opuszczonej przez jerzyki skrzynce lęgowej.

W działania zaangażowani byli strażacy JRG nr 2 ze Szczecina, Marzena Białowolska - prezes Fundacji Dzikich Zwierząt ze Szczecina oraz przedstawiciele TOZ.  Hotel pracowniczy szpitala „Zdroje” przy ul. Mącznej od lata jest miejscem lęgowym jerzyków. Podczas przeprowadzonej pięć lat temu  termomodernizacji obiektu, w miejscach dotychczasowych gniazd tych ptaków, utworzono pod stropodachem budynku oraz na balkonach kilkanaście specjalnych  budek lęgowych, w których jerzyki wysiadywały swe jaja i opiekowały się pisklętami.  Jednak w tym roku do jednej z nich próbował wedrzeć się drapieżny ptak, uszkadzając deski zabezpieczające skrzynkę i przeganiając z lęgowiska dorosłe osobniki. Mieszkańcy budynku poinformowali pracowników szpitala, że w opuszczonym gnieździe prawdopodobnie pozostały jaja. W porozumieniu z niezawodną w takich sytuacjach Marzeną Białowolską oraz przedstawicielami Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Szczecinie podjęto decyzję o ściągnięciu na miejsce straży pożarnej z wozem wyposażonym w wysięgnik. Na jego ramieniu pani Marzena wraz ze strażakiem z OSP Śmierdnica  wyniesieni zostali na wysokość blisko 25 metrów i z opuszczonej budki lęgowej rzeczywiście wyciągnęli trzy jajeczka. Dodatkowo dokonano sprawdzenia pozostałych skrzynek - zarówno pod względem ich stanu technicznego, stabilności mocowań, jak również ich zawartości. W żadnej nie było piskląt. Cała akcja trwała niespełna godzinę. Zabezpieczone w specjalnej skrzynce jaja wzięła pod swą troskliwą opiekę prezes Fundacji Dzikich Zwierząt i zabrała je do siedziby fundacji, gdzie zostały umieszczone w specjalistycznym inkubatorze do wykluwania jaj.

Jerzyki są gatunkiem ściśle chronionym. Mało kto wie, że jego przedstawiciele są najlepszymi lotnikami wśród ptaków - większość swojego życia spędzają w powietrzu. Mogą pozostawać w locie bez przerwy nawet do trzech lat! W powietrzu zdobywają jedzenie, picie, a także śpią. Jerzyki są jednym z najszybszych gatunków ptaków w Europie osiągając w trakcie lotu za zdobyczą prędkość nawet do 200 km/h. Lądują głównie podczas budowy gniazda i okresu lęgowego.  Mają długie, wąskie skrzydła i charakterystyczny rozwidlony ogon. Ich nogi są tak krótkie i małe, że nie potrafią sprawnie chodzić. Szczególnie młode mają trudności z wystartowaniem do lotu z ziemi, dlatego swe gniazda i lęgowiska jerzyki tworzą głównie na wysokich budynkach. W Polsce występują na terenie całego kraju jednak najliczniej - właśnie w dużych miastach.

W imieniu dyrekcji szpitala „Zdroje” składamy wszystkim osobom biorącym udział w akcji serdeczne podziękowania za zaangażowanie, sprawne przeprowadzenie oraz doprowadzenie do pomyślnego jej finału!

 

 

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.215.16.238). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook