Rady planują

09.01.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Wraz z nastaniem nowego roku, rozpoczął się też nowy rok finansowy w magistracie.

Oznacza to, że wszedł w życie budżet, a w nim między innymi zapisy o dofinansowaniu propozycji 37 rad osiedli w ramach tzw. Małych Inicjatyw Osiedlowych. Na ten cel rady otrzymują po 100tys. złotych. – To taka suma, że w sumie niewiele za to można zrobić, mówi jeden z przewodniczących. Koszty przygotowania dokumentacji pochłaniają nierzadko ponad 30% tej kwoty, dodaje. Na samą inwestycję pozostaje więc niewiele, a jeszcze z tego należy odliczyć 23% podatku VAT. Jeśli więc dobrze policzyć na samą inwestycję pozostaje naprawdę niska kwota. Mimo tego, wszystkie samorządowe rady osiedli mają swoje plany co do sposobu wydania przyznanych kwot. Zadaliśmy pytanie kilku przewodniczącym na co przeznaczają w tym roku owe pieniądze?

RO Podjuchy Teresa Szymnik przewodnicząca: chcemy dokończyc budowę chodnika wzdłuż ulicy Metalowej w kierunku placu Wolności. To dokończenie rozpoczętej dwa lata temu inwestycji. Jeśli zostałoby nam cokolwiek z przyznanych pieniędzy, przeznaczymy je na zagospodarowanie terenu pomiędzy marketem Biedronka, a targowiskiem Podjuchy, który jest wykorzystywany na plac postojowy. Teren jest nieutwardzony i w zależności od aury zamienia się w bagnisko lub wyboistą piaszczystą pustynię.

RO Słoneczne Marcin Milewski: zdecydowaliśmy o budowie przyłącza elektrycznego w okolicach Rubinowego Stawu. Obsłuży ono imprezy zarówno przy Pomniku Niepodległości jak i nad Rubinowym Stawem. Dodajmy, że tu organizowane są doroczne festyny i obchody Dnia Niepodległości. Będziemy też partycypować w budowie placu zabaw w tym rejonie.

RO Majowe Artur Brończyk: chcemy wykonać jeszcze kilka miejsc postojowych na parkingu przy kościele, a resztę kwoty skierować na wykonanie ogrodzenia boiska na tzw. „komin arenie” czyli boiska Kasty Majowe. Jego murawa została odnowiona i warto ochronić ją przed zniszczeniem.

RO Żydowce – Klucz Teresa Góra: planujemy rewitalizację boiska w parku rekreacyjnym na pograniczu Podjuch i Żydowiec. Jest tu zaniedbane boisko i chcemy je odnowić by można było na nim ponownie rozgrywać zawody sportowe. To element rewitalizacji zaniedbanego parku, który niegdyś służył mieszkańcom Prawobrzeża.

RO Klonowica – Zawadzkiego Jerzy Pawlik: my kontynuujemy przebudowę kanalizacji deszczowej na ulicy Romera – Benesza, ponieważ prezydent mimo obietnic przyznania 2mln zł na tę inwestycję, nie dotrzymał obietnicy i my podjęliśmy się realizacji zadania etapami. Trzeba to zrobić by woda opadowa nie zalewała boksów garażowych.

   Jak wynika z wypowiedzi przewodniczących, każde osiedle planuje wydatkować pieniądze na rzeczywiste potrzeby osiedla i jego mieszkańców. Rady naprawdę wiedzą gdzie skierować fundusze by przyniosły wymierzalne korzyści. Nie tak jak urząd miejski, który wybudował chodnik wzdłuż ulicy Goleniowskiej do ulicy Wolińskiej, w miejscu gdzie nie ma żadnego ruchu pieszego! Inwestycją byli zaskoczeni nie tylko radni RO Dąbie, którzy o niej nic nie wiedzieli, ale nawet sami mieszkańcy tak niespodziewanie uszczęśliwieni chodnikiem. 

EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.230.173.188). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.