Przesuną albo się rozsypie

19.09.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Prace przy budowie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju postępują w dość żwawym tempie. Ale nadal nie wiadomo czy willa Gruneberga będzie przeniesiona.

Według zapewnień inwestora i wykonawcy, stojącą na trasie SST willę przy ulicy Batalionów Chłopskich 61 w Zdrojach, da się bezpiecznie przesunąć w głąb ogrodu, i w ten sposób uwolnić teren pod przyszły wykop na tory tramwajowe. Jak do tej pory nie ma żadnej decyzji ani nawet nie wybrano metody, według której willa będzie przeniesiona. Wykonawca robót firma Strabag twierdzi, że trwają uzgodnienia i oczekiwanie na decyzję konserwatora zabytków, który wyda ostateczną zgodne na przeprowadzenie operacji. – Inwestor nie zwrócił się do nas o zgodę i nie mam żadnej informacji by wykonawca wystąpił o taką zgodę – mówi Tomasz Wolender zastępca Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Z naszej strony sprawdzamy tylko czy inwestycja jest prowadzona zgodnie z obowiązującą ustawą o ochronie zabytków. Inwestor, czyli Gmina Miasto Szczcin ma już gotową ekspertyzę, która potwierdza, że takie przesunięcie zabytku jest możliwe – dodaje konserwator. Tym samym ekspertyza zadaje kłam pogłoskom, że stan willi Gruneberga jest tak zły, iż operacja przesunięcia zabytku nie jest możliwa. Wiemy też, że całość ma być filmowana przez kanał TV National Geographic. Nie widaomo tylko kiedy operacja będzie przeprowadzona.

Czym jest willa Gruneberhga w Zdrojach? Przed wojną willa była własnością słynnej rodziny Grünebergów, która już od XVIII wieku zajmowała się wytwarzaniem i budową organów. W 1906 r Felix Grüneberg przeniósł Fabrykę Budowy Organów z centrum miasta do Finkenwalde – dzisiejsze Zdroje. Obok fabryki w 1911r. przy ul. Langestrasse 61 (ul. Batalionów Chłopskich 61) zbudowano willę, w której zamieszkał fabrykant organów Felix Grüneberg wraz z rodziną. Willa jest wpisana do rejestru zabytków i w przyszłości ma być przeznaczona na cele kulturalne, być może na siedzibę stowarzyszenia miłośników muzyki organowej.


EL

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.222.104.206). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook