Powidoki

11.01.2017, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Ostatni film mistrza Andrzeja Wajdy i tegoroczny polski kandydat do Oscara, to film zbierający jak dotąd mieszane recenzje. Na pewno warto się jednak na niego wybrać do kina, choćby przez wzgląd na ogromne zasługi reżysera dla polskiej i światowej kinematografii, a także na grono znakomitych aktorów, grających w Powidokach.

Fabuła opowiada historię osadzoną w konkretnym czasie i miejscu, ale też uniwersalną bo poruszająca tematykę walki pragnącej wolności jednostki z opresyjnym systemem. Głównym bohaterem tej opowieści jest Władysław Strzemiński (Bogusław Linda), awangardowy malarz i wykładowca w łódzkiej PWSSP, której był współzałożycielem. Artysta zmarł w 1952 roku, a akcja filmu skupia się na ostatnich miesiącach jego życia, kiedy to na skutek konfliktu z władzami komunistycznymi, Strzemiński stracił pracę, a wraz z nią zdolność do kontynuowania swego dzieła, a nawet do uzyskania w innym miejscu środków potrzebnych do życia. Malarz, którego życie do tej pory i tak było pełne cierpień i niemal nadludzkich wysiłków (podczas pierwszej wojny światowej stracił rękę, nogę i wzrok w jednym oku), teraz staje się niemal niemożliwą walką, którą malarz jednak wygrywa, gdyż do końca nie daje się złamać systemowi.

Partyjne władze, próbujące nakazać kochającemu wolność awangardziście tworzenie siermiężnych obrazów w duchu realizmu socrealistycznego, nie są w stanie zniszczyć ducha tego wielkiego człowieka, w sugestywny sposób zagranego przez Bogusława Lindę u szczytu formy. Widzowie i krytycy są zgodni, że to jedna z najlepszych dotychczasowych ról aktora. Lindzie, oprócz znakomitych starszych aktorów znanych już z wielu filmów (Bobrowski, Pieczyński), zobaczyć możemy też duże grono debiutantów, z których najmłodsza jest Bronisława Zamachowska. Wcieliła się ona w córkę Strzemińskiego i Katarzyny Kobro, mającą bardzo niecodzienną relację z ojcem. Ich burzliwą historię rodzinną ogląda się z równym zainteresowaniem co wielką Historię przetaczającą się na drugim planie.

 
Więcej recenzji przeczytasz na www.szczere-recenzje.pl
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.236.112.70). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.