Porządki na cmentarzach

17.05.2017, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

ZUK mówi dość i zabiera się za porządkowanie kwater, ścieżek i alejek na cmentarzach.

Na początek działania obejmą Cmentarz Centralny, a następnie wszystkie pozostałe szczecińskie nekropolie. Na szczecińskich cmentarzach, szczególnie na największej polskiej i trzeciej co do wielkości w Europie nekropolii, czyli Cmentarzu Centralnym, opiekunowie grobów coraz częściej łamią obowiązujące przepisy regulaminu. Na ścieżkach ustawiane są ławki uniemożliwiające dojście do innych mogił. Wycinane są krzewy, wyrywane kostki brukowe, a w ich miejsce pojawiają się nasadzenia. W związku z tym rozpoczyna się porządkowanie kwater. Prawdopodobnie nie wszyscy będą z tego zadowoleni, ale są miejsca gdzie samowola opiekujących się mogiłami już dawno przekroczyła granice zdrowego rozsądku!
W pierwszej kolejności porządkowane będą kwatery nr 45D, 95D oraz 95E. Pracownicy Zakładu Usług Komunalnych usuną wszelkie nasadzenia i inne ozdobniki zalegające przy słupkach, ścianach oraz murkach na kwaterze urnowej. Likwidowane będą wszystkie samowolne nasadzenia roślin i krzewów na pasach zielonych przyległych do tych kwater. Dodatkowo zlikwidowane zostaną granitowe płyty leżące na ziemi z wygrawerowanymi danymi osób zmarłych. Zostaną przewiezione do administracji cmentarza i tam przechowane przez maksymalnie 6 miesięcy.
Zgodnie z planami, na tych kwaterach nazwiska zmarłych mogą być umieszczone tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Na miejsca przy ścianach urnowych oraz wpustach zostały zawarte umowy, które wyraźnie określają obowiązki opiekunów. Kwatery przy słupkach urnowych są bardzo małe i nie ma tam możliwości ustawiania takiej ilości zniczy i sztucznych kwiatów, które obecnie się tam znajdują. Dodatkowo kwiaty i znicze zalegają przez wiele miesięcy i stanowią zagrożenie pożarowe. Wydział zieleni będzie likwidować nasadzenia lawendy przy słupkach oraz przycinać żywopłoty bukszpanowe przy murkach. Usunie też zalegające znicze i sztuczne kwiaty oraz te nasadzenia, które będą utrudniały wykonanie prac. Po zakończeniu prac porządkowych w trzech pierwszych kwaterach, działania przeniosą się w inne miejsca, również na pozostałe szczecińskie cmentarze.
 
EL
Zdjęcia są wyłącznie ilustracją

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.210.99.209). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook