W kościołach wierni uczestniczą w procesji z palmami, które poświęcone będą przechowywane do następnego roku. Zwyczaj święcenia plam przyszedł do nas z Francji, gdzie już w VII wieku uczyniono to po raz pierwszy. Podczas każdej Mszy św., zgodnie z wielowiekową tradycją czyta się opis Męki Pańskiej – z wyłączeniem opisu dokonanego przez św. Jana. Ewangelię wg św. Jana opisującą Mękę Jezusa czyta się w Wielki Piątek. Liturgia Niedzieli Palmowej wspomina uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy, na kilka dni przed Męką.
Niegdyś w Polsce niedziele tę nazywaną Kwietną i w wielu miejscach procesjom towarzyszyło niesienie figury Chrystusa. Stary zwyczaj nakazywał też połknięcie bazi z witki wierzbowej poświęconej plamy, co miało uchronić przed bólem gardła i zapewnić zdrowie. Powszechnie znane są konkursy na najokazalszą palmę wielkanocną. Szczególnie na Kurpiach ale i na południu Polski niektóre palmy osiągają kilkanaście metrów wysokości.
Niedziela Palmowa to początek wydarzeń, które doprowadziły do wydania Chrystusa, ukrzyżowania, śmierci i zmartwychwstania.
EL