Po „kasztanach” wolniej

18.12.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

W poniedziałek 23 grudnia generalnej zmianie ulegnie organizacja ruchu na osiedlu Kasztanowym w Załomiu.

Na wniosek mieszkańców wsparty przez Radę Osiedla Załom, zostanie wprowadzone ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę, a niemal wszystkie skrzyżowania staną się równorzędne.

   - Jest to odpowiedź Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego na liczne wnioski napływające z tego osiedla do ZDiTM - mówi Dariusz Wołoszczuk, rzecznik ZDiTM.

   Generalnie zostaną wprowadzone trzy nowe rzeczy, wylicza rzecznik:

   1. Na całym osiedlu wprowadzona zostanie  „strefa ograniczenia prędkości do 30 km/h” oznaczonej znakami B-43 i B-44.

   2. Wprowadzenie na całym osiedlu „strefy ruchu”. Oznacza to, że na osiedlu można będzie egzekwować zasady ruchu drogowego odnoszące się np. do parkowania. Nastąpi kres z tłumaczeniem, że parkuje gdzie chce, bo jestem na wewnętrznej, osiedlowej uliczce.

   3. Niemal wszystkie skrzyżowania staną się skrzyżowaniami równorzędnymi. Wyjątkiem będą tylko te, przez które przebiegają linie autobusowe. – Taka organizacja ma spowodować zmniejszenie rozwijanych prędkości aut – dodaje Dariusz Wołoszczuk.

   Nowa organizacja ruchu została przygotowana przez wydział gospodarki komunalnej i ochrony środowiska UM. Została też pozytywnie zaopiniowana przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

   Osiedle Kasztanowe jest jak do tej pory największą obszarowo strefą objętą zakazem rozwijania prędkości powyżej 30km/h. Pierwszym gdzie wprowadzono takie ograniczenie było osiedle Chopina. Zmiana organizacji ruchu ma wpłynąć na poprawę stanu bezpieczeństwa w tym rejonie miasta. Jeśli samochodziarze czy motocykliści nie będą przestrzegać przepisów, straż miejska i policja nie zamierzają pobłażać, a mandaty za nadmierną prędkość wkrótce dość drastycznie wzrosną.

EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.192.48.196). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.