Pętla w polu

20.09.2015, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Na razie nie widać żadnych prac związanych z budową pętli autobusowej przy pętli tramwajowej Turkusowa.

Jak informuje magistrat trwają prace projektowe pętli autobusowej. Jej budowa ma się zakończyć do połowy przyszłego roku. Niby jest już wiadomo w którym miejscu będzie petla, ale jeszcze nie jest ostatecznie dostosowany projekt do miejsca, gdzie autobusy będą dowozic pasażerów. Są natomiast czynione starania o uzyskanie pozwolenia na budowę tak, by prace mogły się rozpocząć jeszcze w tym roku. Biuro prasowe magistratu informuje, że pętla ma powstać w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Już wiadomo, że zajmie się tym Zakład Robót Inżynieryjno Budowlanych Andrzej Dykowski ze Szczecina. Ogólnie inwestycja ma kosztować ponad 8,4 mln złotych. Podpisana w tej sprawie umowa zakłada, że termin realizacji inwestycji mija w czerwcu przyszłego roku.

Projekt zakłada powstanie nie tylko pętli autobusowej z czterema peronami, ale także parking dla samochodów osobowych na sześćdziesiąt miejsc. To mało jeśli chce się promować jazdę do centrum tramwajem zamiast autem. Trzeba jednak pamiętać, że przyszła pętla autobusowa też ma charakter przejściowy, gdyż docelowo SST dotrze do Kijewa i tam będzie także pętla.  Przy Turkusowej ma też powstać zadaszony parking dla rowerzystów, którzy zdecydują się na podróż komunikacją miejską. Nowością mają być szafki rowerowe umożliwiające zamknięcie roweru. Pętla oraz parking rowerowy mają zostać wyposażone w monitoring. Ma on obejmować widok na każdy peron, stanowiska postojowe i na parking rowerowy. Przewidziano także lokalizację dwóch automatycznych toalet.

Wraz z budową pętli szykują się zmiany w rejonie skrzyżowania ulic Jasnej i Turkusowej. Ale to przyszłość, a teraźniejszość to skandal towarzyszący całemu projektowi. Gdy ukończono budowę SST okazało się, że pętla autobusowa ma powstać później. Mieszkańcy komentowali to jako skandal, bo jak można budować pętlę tramwajową w polu i zapomnieć o dowiezieniu tu pasażerów? Teraz rolę przystanku przesiadkowego pełni przystanek Jaśminowa. Wraz z oddaniem pętli autobusowej czyli w połowie przyszłego roku, w komunikacji nastąpią kolejne zmiany. Będziemy o wszystkim informować.©

EL

Wizualizacje UM Szczecin

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.210.149.205). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook