Pamiętać o mniej sprawnych

16.04.2016, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

W trzecią niedzielę marca na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Inwalidy i Osób Niepełnosprawnych.

Tegoroczne obchody na Prawobrzeżu tradycyjnie organizowane przez Oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów odbyły się w sali MOK. W okolicznościowym wystąpieniu Andrzej Zielaskowski przewodniczący Oddziału PEZRiI powiedział: - w Polsce co siódmy obywatel ma jakiś stopień niepełnosprawności i wymaga jakiejś pomocy. Nieśmy ją każdego dnia jak promyk słońca, który zawsze jest nadzieją na lepsze. Nie bądźmy obojętni na potrzeby osób sprawnych inaczej – dodał. Osoby z różnymi dysfunkcjami – mówił dalej przewodniczący – choć są inne niż pozostałe społeczeństwo, to przecież potrzeby i oczekiwania mają takie same. Życzył wszystkim zdrowia i coraz lepszej opieki ze strony właściwych instytucji.
Święto ustanowione przez Międzynarodową Organizację Pracy, obchodzone jest w trzecią niedzielę marca od 1956 roku. Do decyzji przyczyniły się tragiczne wydarzenia w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w Belgii, gdzie zginęły 262 osoby, a kilkadziesiąt zostało poważnie rannych. Podobnym świętem, o zasięgu globalnym, jest obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, ustanowiony przez ONZ. Celem obu inicjatyw jest zarówno kształtowanie świadomości dotyczącej problemów osób niepełnosprawnych, jak i walka z wykluczeniem społecznym i dążenie do równouprawnienia. Integracja społeczna od zawsze była kluczową kwestią dla właściwego funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Dzięki międzynarodowym wysiłkom sytuacja ta uległa znacznej poprawie – niepełnosprawność przestaje być czymś wstydliwym, nienaturalnym.
Spotkanie w sali Miejskiego Ośrodka Kultury jak zawsze jest okazją do rozmów, wymiany poglądów ale też okazją do wspólnej zabawy. Tak było i tym razem. Oprawę muzyczną czyli melodie do wspólnego śpiewania zapewnił zespół Dąbianki.
 
EL
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.212.94.18). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.