Osiedlowa autostrada

25.05.2021, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Od prawie dwóch tygodni mieszkańcy Dąbia codziennie zmagają się z potężnymi korkami, które blokują przejazd przez to osiedle.

Powodem wzmożonego ruchu pojazdów przez ulicę Goleniowską są roboty na węźle Kijewo, gdzie też tworzą się wielokilometrowe korki. W obawie przed stratą czasu w takim zatorze, kierowcy skręcają z A6 na rondo Gryfa, i próbują przejechać przez Dąbie i ominąć korek w Kijewie. Udaje się to częściowo, gdyż Goleniowska też stoi w korju, ale dwa kilometry korka (od ronda Gryfa do ronda w Dąbiu), to jednak nie dwu czy trzykrotnie dłuższe korki przed węzłem Kijewo. Przyblokowana ulica Goleniowska sprawia, że wielu kierowców skręca w ulicę Goplańską i Szybowcową omijają korek. Na Szybowcowej obowiązuje Strefa 30, polikwidowane są przejścia dla pieszych, i choć są progi spowalniające bo przecież szaleńcy ścigali się z demonem prędkości, to przy tym ogromnym, natężeniu ruchu piesi są po prostu weliminowani z ruchu. Nie mogą przejść na drugą stronę, matki z dziećmi w wózkach mają problemy z pokonaniem ulicy, a o bezpieczeństwie rowerzystów można zapomnieć, gdyż mimo ścieżki rowrowej nie wszyscy z niej korzystają. Powodem są między innymi parkujące na ścieżce auta. Na dodatek czyjeś ręce zdemontowały na początku ulicy Goplańskiej znak zakaz wjazdu pojazdom powyżej 3,5t ciężaru całkowitego! Potężne ciężarówki niczym nieskrępowane jeżdżą tym skrótem (Goplańska – Szybowcowa), kiedy i jak chcą. Ani policja, ani straż miejska nie kontrolują tych kozaków, którzy potężnymi ciężarówkami dosłownie rozgniatają niedostosowane do takich obciążęń ulice. Osiedlowa autostrada ma się w najlepsze, chć mieszkańcy mają już tego serdecznie dość. Tylko gdzie mają szukać pomocy, skoro służby powołane do kontroli przestrzegania prawa drogowego niezauważają tego problemu.
   Miejscowa rada osiedla nie wykazuje aktywności w sprawie wniosku o zakaz wjazdu do Dąbia ciężarówek powyżej 12 ton ładowności. Tylko raz około 12 lat temu udało się zablokować na dwa tygodnie wjazd dużych ciężarówek do Dąbia, ale ówczesny wojewoda Robert Krupowicz uchylił zarządzenie prezydenta Mariana Jurczyka, kompletnie ignorując argumenty mieszkańców. Udało się zakazać ruchu takim ciężarówkom w Zdrojach, trzeba podjąć starania by w Dąbieu też obowiązywał taki zakaz. A tymczasem od lat osiedlowa autostrada via Szybowcowa działa w najlepsze.
 
AGA
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.236.143.154). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.