Okulistyka zamknięta

02.11.2017, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Oddział Okulistyki Szpitala w Zdrojach wstrzymał przyjmowanie pacjentów co najmniej do 15 listopada.

Umowa z NFZ na funkcjonowanie oddziału wygasła z końcem października. Konkurs dotyczący tego rodzaju świadczeń rozstrzygnięty będzie dopiero za dwa tygodnie. Do tego czasu działalność oddziału w Zdrojach nie ma zapewnionego finansowania, a dyrektor szczecińskiego oddziału NFZ   odmówił ubiegania się o środki na tej cel. W związku z tym szpital zmuszony jest do  zawieszenia działalności oddziału, co oznacza, że pacjenci nie będą przyjmowani do planowych zabiegów. W opinii marszałka województwa zachodniopomorskiego sytuacja jest skandaliczna. – Chaos związany z konkursami ogłaszanymi przez NFZ się pogłębia, komentuje marszałek Olgierd Geblewicz. – Za publiczne pieniądze budujemy Zachodniopomorskie Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem. Idea stworzenia jedynego w województwie miejsca otaczającego kompleksową opieką matkę i dziecko jest realizowana od wielu lat. Okulistyka jest jedną z dziedzin, bez której ta opieka  nie będzie kompletna, dodaje marszałek. Oddział okulistyki po gruntownej modernizacji wraz z zakupem nowego wyposażenia został uroczyście otwarty 18 grudnia 2015 roku.

 – Utworzenie Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem” oraz „Zwiększenie dostępności i jakości usług medycznych poprzez wyposażenie w sprzęt i urządzenia medyczne SPSZOZ „Zdroje” w Szczecinie”. Wszystkie prace wykonane w ramach projektu kosztowały blisko 28mln zł. Kwota ta pochodziła z trzech źródeł finansowania: budżetu państwa, środków Województwa Zachodniopomorskiego oraz środków własnych szpitala „Zdroje”. Utrzymanie oddziału okulistyki jest konieczne dla zachowania trwałości projektów. W przeciwnym wypadku może być konieczne dokonanie zwrotu części środków otrzymanych z budżetu państwa.

Marszałek Olgierd Geblewicz zwraca także uwagę na to, że NFZ nadal nie płaci szpitalom za nadwykonania, co w świetle zmian w systemie ochrony zdrowia stanowi poważne ryzyko dla płynności finansowej jednostek, dla których organem założycielskim jest Samorząd Województwa. – Musimy się przygotować na to, że kolejki pacjentów potrzebujących pomocy specjalistów będą się wydłużały. Obecnie mamy do czynienia de facto z wygaszeniem kontraktów. Jeśli w ten sposób będzie wyglądać polityka NFZ, to wyremontowane i nowocześnie wyposażone szpitale będą stały puste, bo uciekną z nich nie tylko rezydenci, których postulaty zostały zignorowane przez Rząd, ale także doświadczeni lekarze, powiedział Olgierd Geblewicz.

EL

 

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (18.118.200.197). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook