Odwadnianie lotniska

21.10.2019, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Mieszkańcom Prawobrzeża dobrze znany jest widok potężnego jeziora jakie tworzy się na płycie lotniaka w Dąbiu po wiosennych roztopach bądź po silnych opadach deszczu.

Ogromna kałuża jest wynikiem słabo działającego systemu odwodnienia i niezbyt wydajnej przepompowni wody deszczowej przy ulicy Przestrzennej. Wprawdzie urządzenia są na bieżąco konserwowane, do przepompowni wykonano nawet nowe zasilanie, ale to wszystko za mało by płyta lotniska nie była zalewana wodą. To dlatego Miasto ogłosiło przetarg na roboty budowlane i konserwację urządzeń melioracyjnych na lotnisku Dąbie. Dodajmy też, że najwięcej szkód lotnisko poniosło przy organizacji Zlotu Młodzieży Komunistycznej PRL i NRD, jaki w połowie lat 80-tych miał miejsce na lotnisku. Ciężkie pojazdy wojskowe dowożące namioty i materiały budowlane do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, zrujnowały delikatną sieć drenażu. Od tamtej pory woda nie odpływa tak jak powinna.
 
Roboty polegają na odmuleniu zbiornika retencyjnego przy ulicy Przestrzennej. Wykarczowano część trzcinowiska i samosiejek, dno zbiornika odmulono podobnie jak rury doprowadzające i odprowadzające wodę. Wymieniono też część rur doprowadzających wodą. Ze zbiornika woda jest przepompowywana do Jeziora Dąbie. Wykonawca robót ma czas do pierwszych dni grudnia by zakończyć roboty budowlane i konserwacyjne. Na wiosnę przekonamy się na ile system odwodnienia lotniska będzie sprawny.
 
EL
  

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.239.11.178). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook