Odsłonięcie tablicy w lapidarium

25.04.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

W sobotę 26 kwietnia przy ulicy Smutnej odbędzie się uroczyste otwarcie lapidarium. Ustawiona zostanie tablica upamiętniająca to historyczne miejsce.

Teren, dzięki inicjatywie społecznej został przygotowany przez Zakład Usług Komunalnych. Zaprojektował go Piotr Błażejewski. W pierwszej kolejności wykarczowano wszystkie krzaki i uprzątnięto porozrzucane odpady. W następnej ułożone zostały żwirowe alejki, uporządkowane porozrzucane płyty nagrobne, a pośrodku ustawiony krzyż.

Główne uroczystości odbędą się o godzinie 15 na Osiedlu Kolorowych Domów. Będzie można tam posłuchać Chóru Kameralnego Akademii Sztuki, kwartetu smyczkowego, mezzosopranistki Angeliki Naguszewskiej oraz Krzysztofa Figiela, który zagra na organach. O godzinie 16 wszyscy udadzą się do lapidarium, gdzie czekała już będzie tablica.

Cmentarz ewangelicki przy ul Smutnej został założony w II połowie XIX w. dla mieszkańców wsi Hoekendorf, która obejmowała wówczas tereny dzisiejszych osiedli Bukowe, Majowe, Słoneczne. W latach 20. XX w cmentarz został zamknięty, mimo to do lat 30. dokonywano pochówków w grobowcach rodzinnych. Podczas walk w marcu 1945 nekropolia została uszkodzona, a po zakończeniu II wojny światowej zapomniana aż do lat 90. XX wieku.

RC

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (34.239.170.244). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.