Odetną willę

04.05.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Jest już decyzja w sprawie sposobu przesunięcia willi Gruneberga w Zdrojach.

Stoi ona na trasie przebiegu nowo budowanej linii tramwajowej i musi być przesunięta w głąb posesji. Przygotowany i zatwierdzony projekt zakłada, że willa będzie przesunięta w całości. Jak poinformował Bogdan Jaroszewicz zastępca prezydenta miasta, projekt przeniesienia willi zakłada odcięcie budynku od fundamentów i piwnicy oraz przesunięcie go w nowe miejsce. – Aby sprostać oczekiwaniom i wymaganiom Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (WKZ), trwają konsultacje ze specjalistami by spełnić ostre wymogi i wykonać prace bez uszkodzenia obiektu – dodaje prezydent. Nie da się na razie ustalić terminu przesunięcia budynku, bo zależny jest on od decyzji WKZ.

Jako pierwszy pojawił się pomysł segmentacji budynku, czyli pocięcia go na elementy i ponowne złożenie (zbudowanie) na nowym miejscu. Jednak konserwator zabytów uznał, że nie ma żadnej gwarancji, że willa zostałaby rzeczywiście zbudowana w identyczny sposób. Dlatego metoda odcięcia i przesunięcia budynku na specjalnych rolkach jest według WKZ najlepszą z metod. 

Wykonawca SST jest zobowiązany do wykonania projektu określającego szczegółowo technologię przemieszczenia budynku w inne miejsce. Do tego zobowiązuje go podpisany kontrakt na budowę SST. Z kolei właściciel budynku, czyli miasto jest zobowiązane przepisami prawa o zabytkach utrzymywać obiekt we właściwym stanie.   

Od strony technicznej operacja ma polegać na podcięciu konstrukcji nośnej willi, podniesieniu jej siłownikami i wsunięciu specjalnego rusztu jako tymczasowego fundamentu. To umożliwi przesunięcie budynku we właściwe miejsce. Nadal nie wiadomo na jakie cele zostanie budynek przeznaczony.

EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (34.239.158.223). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook