Oddział z lądowiskiem ale bez pieniędzy

20.12.2017, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Oddany do użytku ale nie do końca będzie spełniać rolę do jakiej został wybudowany i powołany.

Zakończył się kolejny etap przebudowy szpitala w Zdrojach. Tym razem uruchomiony został  Szpitalny Oddział Ratunkowy dla dzieci z lądowiskiem dla helikopterów. To element Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Matką i Dzieckiem. W uroczystości oddania SORu do użytku wzięli udział marszałek Olgierd Geblewicz, członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska i dyrektor placówki Łukasz Tyszler. Witając zgromadzonych, pan dyrektor dziękował wszystkim, dzięki którym sześciopiętrowy blok powstał w ciagu trzech lat. Słowa uznania przekazał dla byłej dyrektor Szpitala w Zdrojach pani Danucie Śliwie, która faktycznie stała się „matką chrzestną” tego oddziału. – Budowa była niełatwa i tym większa radość, że taki pierwszy w województwie SOR dla dzieci powstał - mówił dr Łukasz Tyszler. 

Marszałek Olgierd Geblewicz wyrażając radość, że tak potrzebny i okazały obiekt powstał kosztem 181mln złotych, będzie stał po części pusty. – Oto kilka dni temu rząd przekazał miliard złotych dla TVP, lecz gdyby taka kwota trafiła na szpitale, chyba każdy z nich miałby kontrakt i świadczyłby usługi medyczne - mówił marszałek. To taka radość przez smutek i żal, może nie przez łzy, bo kiedyś w końcu ten kontrakt będzie, a na razie będą tu działać jedynie poradnie - dodał Olgierd Geblewicz. Obecny na uroczystości Marek Hok poseł na Sejm, wspominał pierwsze decyzje jakie 10 lat temu podjęto w ramach rozpoczęcia rozbudowy szpitala. – Wtedy była to kwota 35mln zł, a dziś oddajemy obiekt wybudowany za 181mln. To góra pieniędzy, którą kierowano na budowę Szpitala Zdroje, być może nawet kosztem obiektów sportowych i kulturalnych - mówił poseł. Miłym akcentem było wręczenie przez przedstawcicielkę pielęgniarek i położnych misów przytulanek. Z kolei szkoła przyszpitalna przekazała obraz wykonany przez jednego z pacjentów. Na zakończenie wystąpiły dzieci – uczniowie szkoły przyszpitalnej. Otwarcia obiektu dokonali marszałek województwa, wicemarszałek, dyrektor szpitala oraz poseł na Sejm. Poświęcenia obiektu dokonał ksiądz proboszcz z parafii Zdroje.  

Szpitalny Oddział Ratunkowy dla dzieci i lądowiska dla helikopterów to istotny element Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Matką i Dzieckiem. Koszt tylko tej części inwestycji to ponad 10,5 mln zł. Fundusze pochodziły w Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Obie przestrzenie znajdą się w nowo wybudowanym pawilonie nr 20 liczącym ponad 8 tys. m2 powierzchni użytkowej. Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło we wrześniu 2014 roku. W sześciokondygnacyjnym obiekcie ulokowanych będzie ponad 100 łóżek dla najmłodszych pacjentów, a także uruchomione zostaną: blok operacyjny, pediatryczna izba przyjęć, pediatryczny oddział obserwacyjny, pododdział ortopedii dziecięcej czy oddział chirurgii dziecięcej i urologii. Ten ostatni przeniesiony zostanie z placówki przy ul. Św. Wojciecha.

EL  

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.235.20.185). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook