Nowoczesna biblioteka na Majowym

18.11.2016, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Radni Rady Miasta z Komisji Kultury nie mieli wątpliwości, nowoczesna mediateka jest potrzebna na Prawobrzeżu i powinna powstać na osiedlu Majowym.

Taki wniosek skierowano do prezydenta miasta, który teraz powinien całe zadanie umieścić w planie wydatków budżetowych. Nikt nie ma wątpliwości, że budowa od podstaw nowej siedziby dla dużej mediateki to spory wydatek, ale też nikt nie liczy na to, że inwestycja powstanie w rok. Trzeba będzie minimum dwóch lat by taka nowoczesna i duża biblioteka powstała. Przewodniczący Komisji Rafał Niburski postawił wniosek, który poprali wszyscy radni.
 
Decyzja radnych była pewnym zaskoczeniem gdyż przeważała opcja umieszczenia biblioteki na działce przy Rondzie Reagana. Jednak okazało się, że jest ona zarezerwowana pod boisko. Waga argumentów jakie przedstawili członkowie RO Majowe wsparci prezentacją Administracji Osiedla Majowe SM „Dąb”, która zaprezentowała świetny pomysł utworzenia Placu Literatury sprawiły, że radni nie mieli już wątpliwości. Pomysł zagospodarowania dużego placu przed kościołem na osiedlu Majowym, nie jest nowy. Już 20 lat temu zapisano w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczenie tego terenu na cele kulturalne.
 
- Jest to działka o powierzchni 6,5tys. m.kw., w pełni uzbrojona we wszystkie media ze sporym placem parkingowym – mówi Artur Brończyk przewodniczący RO Majowe. Jesteśmy kontynuatorami pomysłu naszych poprzedników w radzie, i wnioskujemy o lokalizację mediateki przy ulicy Iwaszkiewicza – mówił przewodniczący RO. Nie inaczej wnioskowali przedstawiciele SM „Dąb”, którzy wsparci planszą z wizualizacją pomysłu, też optowali za takim wnioskiem. – Wokół mamy ulice o literackich nazwach (Iwaszkiewicza, Dąbrowskiej, Andrzejewskiego – przyp.red.), i uważamy, że w ciągu dwóch lat powinien powstać Plac Literatury, który stałby się miejscem spotkań, kiermaszy książek i innych działań kulturalnych – mówiła Barbara Cynowska kierownik AO Majowe SM „Dąb”. Ma tu też powstać mała fontanna i siedzenia. Jego lokalizacja przy meidatece byłaby najlepszym rozwiązaniem – dodała pani kierownik.
 
Teraz ruch należy do prezydenta miasta, który w drodze autoprawki powinien umieścić zadanie w już gotowym (jeszcze nie uchwalonym) budżecie. Trzebe też będzie pomyśleć o lepszym skomunikowaniu tego rejonu osiedla z różnych stron Prawobrzeża, zwłaszcza iż likwidacji ulegną biblioteki na Słonecznym, Bukowym i Majowym (oddział z literaturą dziecięcą). Można wyrazić ostrożny optymizm, że najdalej za trzy lata powinniśmy już móc korzystać z najnowocześniej mediateki w mieście. Oby.
 
EL
 
 
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.210.149.205). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook