Noc oczyszczenia

13.06.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Od momentu premiery Noc oczyszczenia budzi wiele kontrowersji wśród widzów i krytyków, którzy dopatrują się w tym filmie krytyki obecnej sytuacji społecznej w USA i zadają sobie pytania o to, czy przedstawiona historia mogłaby mieć miejsce w realnym życiu.

Akcja toczy się w niedalekiej przyszłości, gdy Ameryka po niedawnym kryzysie, cieszy się znowu dużym dobrobytem, bardzo niskim bezrobociem i zerowym wskaźnikiem przestępczości. Obywatele mocarstwa zawdzięczają to wszystko wprowadzeniu jednego osobliwego zwyczaju. Otóż przez jedną noc w roku każdy może bezkarnie robić wszystko na co ma ochotę, co w praktyce sprowadza się do zemsty i wymierzania sprawiedliwości na własną rękę. Ofiarami brutalnych mordów usankcjonowanych przez prawo są zazwyczaj bezdomni, biedni i słabi ludzie, których nie stać na odpowiednią ochronę. W ten sposób państwo pozwala obywatelom rozładować kumulowaną negatywna energię, a jednocześnie pozbywa się ludzi będących obciążeniem dla systemu.

Podczas nocy oczyszczenia bogaci i wpływowi śpią spokojnie ponieważ stać ich na odpowiednie systemy zabezpieczające, które zamieniają ich domy w prawdziwe twierdze. Dotyczy to zwłaszcza jednego z głównych bohaterów filmu, Jamesa Sandina (Ethan Hawke), który zawodowo zajmuje się sprzedażą zabezpieczeń przeciwko uczestnikom narodowego święta. Niestety, na skutek ironicznego zbiegu okoliczności, sam zawiedzie się na swoim ,,niezawodnym” systemie.

Noc oczyszczenia to film naprawdę godny polecenia. Oprócz oryginalnego i przemawiającego do wyobraźni widzów pomysłu, uwagę przyciąga także bardzo dobra gra aktorska Ethana Hawke i partnerującej mu Leny Headey w roli dzielnej żony i matki. Dzięki nim postaci są naprawdę wiarygodne, co sprawia, że można naprawdę wczuć się w akcję filmu i dać się wiele razy autentycznie zaskoczyć nieoczekiwanym zwrotom akcji.

Więcej recenzji znajdziesz na www.szczere-recenzje.pl

Zobacz zwiastun Nocy Oczyszczenia

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.210.149.205). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook