Nieznajomość prawa szkodzi

23.04.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Wszyscy mieszkańcy Prawobrzeża mają teraz możliwość korzystania z bezpłatnych porad prawnych udzielanych przez prawnika i radną Osiedla Majowego - Annę Pałgan. Pomoc prawna świadczona jest w każdy czwartek od 17.30-18.30 w Gimnazjum nr 7 sala nr 9 przy ul. Z. Nałkowskiej 33.

 Najczęściej spotykane problemy dotyczą dochodzenia swoich praw z zakresu stosunków rodzinnych (rozwody, alimenty, władza rodzicielska) i prawa cywilnego (spadki i ich dochodzenie, darowizny, odszkodowania, egzekucje) oraz nieruchomości (prawo sąsiedzkie, rodzaje umów).

- W trakcie porady wskazuję możliwe rozwiązania sytuacji i ich następstwa - mówi Anna Pałgan. - Wskazuję osobom, które do mnie przychodzą możliwości i drogi prawne jakie mogą wybrać. Czasem jednak ktoś przychodzi z problemem zbyt późno, gdy jego sytuacja jest rozpaczliwa. Dlatego ta pomoc jest tak potrzebna - dodaje.

Wiele spaw można załatwić polubownie, a ludzie czasami nie zdają sobie z tego sprawy. Sąd i stres z nim związany powinien być ostatecznością, gdy nie ma już żadnych szans na porozumienie.

- Zawsze staram się nakłonić do polubownego załatwienia sporu, ale często jest to niemożliwe, gdyż zależy od nastawienia ludzi - mówi Anna Pałgan. - Zdarzają się sytuacje, że druga strona nie chce współpracować, wtedy szukam najmniej obciążających finansowo rozwiązań prawnych. Niekoniecznie każda sprawa musi skończyć się w sądzie, ale często tak jest - przyznaje.

Porady prawne można porównać do tego jak pracuje lekarz, który może rozpoznać podstawowy problem, ale do końcowej diagnozy potrzebne są szczegółowe badania i wyniki. Tak samo jest w przypadku porad prawnych, często potrzeba dokumentów, sporządzenia odpowiednich pism. Porada to początek, ale bardzo ważny. 

-  Tak jak lekarz, mogę „przypisać podstawowe leki” - udzielić porady, ale często żeby rozwiązać sprawę trzeba poddać się operacji, czyli przejść pewną drogę prawną. Myślę, że bardzo ważna jest profilaktyka, również w prawie, bo nieznajomość prawa później obraca się przeciwko człowiekowi - mówi Anna Pałgan.

Anna Pałgan apeluje do mieszkańców, by nie zwlekali jeżeli mają jakiś problem prawny i chcą się dowiedzieć jak go rozwiązać. Ważne jest by zawsze przechowywać dokumentację, bo czasem to co wydaje się nieistotnym papierem jest kluczowe dla sprawy. Nieznajomość prawa szkodzi, ale tylko wtedy gdy pozwalamy sobie na trwanie w tym stanie. Zapraszamy zatem do korzystania z darmowych porad prawnych.

 

Barbara Hortyńska

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.197.231.211). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook