Niebieska linia

22.10.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Często w kontekście przemocy słyszy się zwrot "Niebieska linia". Co to jest i o jaką przemoc chodzi?
Zwrot "Niebieska linia" odnosi się do telefonu interwencyjno-informacyjnego (801-12-00-02), który prowadzony jest przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jego celem jest pomoc dla ofiar przemocy w rodzinie, w szczególności w zakresie pomocy psychologicznej, czy też informacji o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej miejsca zamieszkania.

Wśród rodzajów przemocy można wymienić przemoc: fizyczną (naruszanie nietykalności fizycznej), psychiczną (naruszenie godności osobistej), seksualną (naruszenie intymności), ekonomiczną (naruszenie własności), jak również sferę związaną z tzw. zaniedbaniem (naruszenie obowiązku do opieki ze strony osób bliskich).
Szczególnie dwie ostatnie są często pomijane przez osoby pokrzywdzone lub ich otoczenie. Dla przykładu przemoc ekonomiczna może mieć miejsce np. poprzez niszczenie rzeczy, kradzież, używanie rzeczy bez pozwolenia, zabieranie pieniędzy, przeglądanie dokumentów, korespondencji, dysponowanie czyjąś własnością, zaciąganie pożyczek "na wspólne konto", sprzedawanie osobistych lub wspólnych rzeczy bez uzgodnienia z drugim członkiem rodziny. Natomiast zaniedbanie naruszające obowiązek do opieki ze strony osób bliskich (znacznie powiązane z przemocą ekonomiczną) zwykle oznacza: nie dawanie środków na utrzymanie, pozbawianie jedzenia, ubrania, schronienia, brak pomocy w chorobie, uniemożliwianie dostępu do miejsc zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych: mieszkania, kuchni, łazienki, łóżka.
Telefon działa od poniedziałku do soboty w godz. 8.00 - 22.00, w niedziele i święta - w godz. 8.00 - 16.00. Opłata za połączenie: - z telefonu stacjonarnego - równowartość jednego impulsu, bez względu na długość połączenia (dotyczy abonentów TP S.A.) - z telefonu komórkowego - opłata za każdą minutę zgodnie z posiadaną taryfą.
W sprawach dotyczących przemocy w rodzinie można kontaktować się również poprzez adres poczty elektronicznej: niebieskalinia@niebieskalinia.info.
Więcej informacji na przywołany temat można znaleźć na stronach internetowych:  www.parpa.pl, www.niebieskalinia.info oraz www.ms.gov.pl.
Kancelaria Radcy Prawnego
Artur Drączak
ul. Świstacza 27/3
70-798 Szczecin
ul. Podgórna 46
70-205 Szczecin
Tel. 601-319-415
www.adwokat-radca.com
e-mail: adraczak@gmail.com

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (34.239.170.244). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.