Nie dla darmowych przejazdów

19.04.2016, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Szczecińscy radni nie wykazali się empatią dla dzieci i młodzieży do lat 13, które wniesiony pod obrady Rady Miasta projekt uchwały zwalniał z opłat za komunikację miejską.

Tak miało być od 1 września ale płacz nad pustawą kasą czyli brakiem pieniędzy w kasie ZDiTM zablokował radnych w podjęciu takiej decyzji. Uchwała została odrzucona, głównie głosami Klubu Szczecin dla Pokoleń i PiS, ale też Klubu PO, który jeszcze przed porannym spotkaniem z prezydentem miasta twierdził, że poprze wniosek. Był to wniosek obywatelski.
Radnych przekonało tłumaczenie dyrektora ZDiTM Radosława Tumielewicza, który stwierdził, że obecny budżet ZDITM to 230 mln złotych, z czego 90 mln to przychody ze sprzedaży biletów. Wprowadzenie darmowych przejazdów dla dzieci do lat 13 spowodowałoby uszczuplenie kasy o 7 mln zł. Według wyliczeń dyrektora ZDiTM trzeba by zlikwidować jedną linię tramwajową lub cztery autobusowe by zrekompensować koszt darmowych przejazdów. Radni odrzucili wniosek także po apelu Piotra Krzystka, który stwierdził, że sprawa wymaga kompleksowego przeglądu i trzeba szukać systemowych rozwiązań. Obiecał też, że w najbliższym czasie nie planuje się podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej.
Tym samym Szczecin nie dołączył do kilku dużych miast w Polsce jak choćby Kraków, gdzie dzieci do lat 13 korzystają z darmowych przejazdów. Daleko nam też do kilku miast na Śląsku gdzie komunikacja miejska jest dla wszystkich za darmo.
 
EL

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.239.11.178). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook