Nauka przyjechała do nas

28.10.2016, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Zaledwie na dwa dni zawitało na Prawobrzeże niezwykle popularne warszawskie Centrum Nauki Kopernik.

Tę atrakcję przygotowało Gimnazjum nr 7 imienia Sybiraków na osiedlu Majowym, które przy wsparciu Klubu Kasta – Majowe, zaprosiło Centrum Nauki, i do Szczecina zawitała część ekspozycji tego muzeum. Kilkadziesiąt urządzeń ustawiono w sali gimnastycznej Gimanzjum, i tu dzieci, młodzież, a także dorośli mogli się przekonać jakie tajemnice kryje ludzki mózg, jak widzi osoba po alkoholu, dlaczego nie możemy zachować równowagi na chybotliwym podeście i wiele innych ciekawych, a przy tym zaskakujących rzeczy. Popularność w kraju CN Kopernik sprawia, że do Warszawy urządzane są wycieczki by zapoznać się z ekspozycją. – Każdego dnia odwiedza nas kilka tysięcy osób, a to nie zawsze służy tym, którzy chcieliby w spokoju i bliżej zapoznać się z niektórymi eksponatami czy dokonać ciekawego eksperymentu, mówi pani Ewa z warszawskiego centrum.
 
Zrodził się pomysł by niewielką część zabrać i wyruszyć w objazd po Polsce. W sali Gm nr 7, dostęp do poszczególnych ekspozycji był o wiele lepszy. – Staram się zachować równowagę, ale nie jest to łatwe, mówi Kuba. – A ja chcę ułożyć równo figury, ale gogle tak oszukują, że nie mogę trafić by ułożyć je równo, dodaje Oliwka. Wraz z nami ekspozycję odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 59, których przywiodła ciekawość i zamiłowanie do wiedzy. Dzieciaki z wielką ekspresją sprawdzały swoje umiejętności, i przekonywały się jak łatwo może nas zwieźć nasz mózg, jak trudno ocenić odległość, jak sprawdzić refleks, czy jaki wnieść wysiłek by wykonać jakąś pracę. Dyrektor Gm nr 7 pani Ewa  Zagubień podkreśla, że tylko dzięki zaangażowaniu pana Artura Brończyka z Klubu Sportowego Kasta - Majowe, CN dotarło do Szczecina. - Złożona przez pana Artura aplikacja uzyskała uznanie i finansowe wsparcie z magistratu, i dzięki temu mogliśmy gościć warszawskie cantrum - dodaje pani dyrektor.
 
Zainteresowanie świadczy o wielkiej potrzebie utworzenia podobnego Centrum w Szczecinie. Działania w tym kierunku podjął między innymi Urząd Marszałkowski. Przewiduje się, że przyszłe Centrum powstanie na Łasztowi. W niekonwencjonalny sposób nauka prezentowana jako interaktywne eksperymenty, pozwalają zrozumieć trudne zagadnienia. Dlatego wizyta CN Kopernik w Szczecinie była bardzo dobrym pomysłem, i dla wielu młodych ludzi dała możliwość obcowania z nauką na wysokim poziomie. Zanim powstanie nasze, szczecińskie Centrum możliwe, że jeszcze kiedyś ponownie odwiedzi nas warszawska ekspozycja.  
 
Bel
                                                                                                                                              
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (18.97.9.173). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.