Na wschód jak po stole

08.07.2018, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

W ten poniedziałek 9 lipca, tuż po południu zostanie otwarty dla ruchu wyremontowany odcinek niedoszłej autostrady Berlin – Szczecin – Gdańsk – Królewiec.

Zniknęły „słynne” betonowe płyty, a w ich miejsce pojawiła się nowa, komfortowa nawierzchnia. Przebudowano skrzyżowania, wiadukty i mosty. Już w poniedziałek pojedziemy „Berlinką”, czyli drogą wojewódzką nr 142. W spotkaniu, które zaplanowano na godz. 13.00 udział weźmie marszałek Olgierd Geblewicz, dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie Michał Żuber oraz przedstawiciel wykonawcy, firmy Budimex. Nowa droga ma dwa szerokie pasy ruchu, i równą jak stół nawierzchnię.

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 142, tzw. „Berlinki” lub „Chociwelki” to najdroższe z tegorocznych zadań na drogach wojewódzkich realizowanych przez samorząd województwa. Szacowana na 51 mln zł inwestycja wymagała rozkruszenia betonowych płyt, z jakich wykonana była droga. Kruszywo powstałe z kruszenia wykorzystano jako podbudowę nowej drogi. Na tak przygotowanym podłożu położono nową nawierzchnię bitumiczną. Inwestycja sfinansowana została ze wsparciem środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20. W przeszłości budowa autostrady do Gdańska i dalej do Królewca, stała się jednym z powodów wybuchu II wojny światowej gdy Polska odmówiła Hitlerowi eksterytorialności jej przebiegu na polskim odcinku.

EL

 

Foto  matriały urzędu marszałkowskiego.

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.233.232.160). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.