Młody informatyk dla szpitala

09.07.2020, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

W szpitalu „Zdroje” gościliśmy wyjątkową osobę - 12-letniego Kacpra Rębka z Lubina spod Międzyzdrojów.

Chłopiec jest najmłodszym wolontariuszem Zachodniej Grupy Medycznej (ZGM), który m.in. właśnie dla placówki w Zdrojach w ostatnich miesiącach drukował na własnej drukarce 3D przyłbice i adaptery do masek - w ramach wsparcia działań medyków w dobie pandemii COVID-19. Kacper fascynuje się informatyką. Dlatego też w ramach podziękowań za jego zaangażowanie i wsparcie przekazane na rzecz szpitala „Zdroje” dyrekcja placówki zaprosiła chłopca na wizytę i prezentację nowoczesnego sprzętu wykorzystywanego do operacji neurochirurgicznych. Podczas spotkania Kacper otrzymał oficjalne podziękowania od dyrekcji placówki oraz upominki, on zaś przekazał dla personelu samodzielnie zaprojektowane i wykonane na drukarce 3D breloczki do kluczy. Najważniejszym jednak punktem tego dnia była wizyta na Oddziale Neurochirurgii Dziecięcej, podczas której dr Marek Lickendorf - neurochirurg, a zarazem jeden ze współzałożycieli ZGM - zaprezentował chłopcu jak działa neuronawigacja kręgosłupowa i głowowa oraz stacja planowania traktografii. Dlaczego właśnie takie sprzęty?

„Aparatura, którą chcieliśmy pokazać Kacprowi, wykorzystuje specjalistyczne programy informatyczne. -  tłumaczy dr Marek Lickendorf -  Neuronawigacja to system komputerowy wykorzystywany w polu operacyjnym do nawigowania po kręgosłupie lub po mózgu. Pozwala precyzyjnie zaplanować i przygotować się do operacji, a następnie podczas zabiegu przeprowadzić ten plan tak, aby jak najmniej uszkodzić ważne struktury nerwowe. – wyjaśniał doktor Lickendorf. - Natomiast traktografia to oprogramowanie umożliwiające wizualizację szlaków nerwowych w poszczególnych strukturach mózgu. To informacje niezmiernie ważne dla specjalistów przygotowujących się do zabiegu. Otrzymany obraz tych szlaków nerwowych przenoszony jest następnie do neuronawigacji, co z wykorzystaniem monitorowania śródoperacyjnego pozwala przeprowadzić operację w sposób możliwie najbezpieczniejszy dla pacjenta. ” 

12-letni Kacper przyznaje, że informatyka to jego konik i życiowa pasja. Jest uczniem Szkoły Podstawowej w Wapnicy. Właśnie z wyróżnieniem ukończył szóstą klasę. Od dawna marzył o drukarce 3D. Pieniądze na jej zakup zarobił sam. Gdy w marcu wybuchła pandemia, a on z mediów dowiedział się o utworzeniu Zachodniej Grupy Medycznej, od razu podjął decyzję o wsparciu działań przynależnych do niej naukowców i przedsiębiorców. Rozpoczął drukowanie materiałów - początkowo elementów do ochronnych gogli i przyłbic, z czasem także specjalnych łączników do masek dla medyków z naszego regionu. W sumie sam wydrukował ok. 200 elementów. A to naprawdę nie mało zważywszy, że wydrukowanie przykładowo jednego adaptera zajmuje ponad 10 godzin! 

Kacper jest najmłodszym z 80. wolontariuszy działających w ramach ZGM (prawdopodobnie też jednym z najmłodszych - o ile nie najmłodszym! - w kraju wśród zaangażowanych w walkę z pandemią). Zachodnia Grupa Medyczna to spontaniczna inicjatywa mieszkańców regionu, która zajmie się koordynacją działań społecznych na rzecz medyków i szpitali w Szczecinie oraz w ościennych gminach. W swym gronie skupia m.in. medyków, naukowców czy przedsiębiorców. Celem działalności grupy jest zapewnienie środków ochrony osobistej osobom z pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem.

W spotkaniu udział wzięli – Kacper Rębek, mama Kacpra Małgorzata Rębek, tata chłopca Bogusław Rębek oraz dr Marek Lickendorf – neurochirurg. Zdjęcia – Magdalena Knop

 

 

Foto szpital Zdroje

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (18.97.9.168). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.