Międzynarodowy Dzień Pizzy

09.02.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy
Dziewiątego lutego pizza obchodzi swoje święto! l fot. www.wallpaperswide.com

Luty to miesiąc, który zdecydowanie może przypaść do gustu miłośnikom dobrego, ale niekoniecznie zdrowego jedzenia. Bowiem oprócz tłustego czwartku, który jest świętem ruchomym, na dziewiątego lutego przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy.

Picea - pizza to słowo ma ponad 1000 lat i określa potrawę uwielbianą przez wszystkich na całym świecie i to bez wyjątków. Pierwsze zarysy przyszłej pizzy są już opisywane w starożytności. Egipcjanie wypiekali płaskie okrągłe chleby w specjalnych piecach, które służyły jako podstawa wyżywienia ludności. Kolejne wpisy historyczne kierują nas w stronę Starożytnej Grecji. Grecy wypiekali chlebki, które smarowano oliwą i czosnkiem a następnie posypywano ziołami. W XVI wieku, we Włoszech ciasto z pizzy stanowiło główne i często jedyne pożywienie biedaków. Nie było ono smaczne, jednak pozwalało utrzymać przy życiu.

Najpopularniejszą pizzą, którą objadamy się do dziś jest Margherita, tworzona i konsumowana już w 1889 roku dla królowej Małgorzaty. Specjalnie dla niej stworzona została na kształt i kolory włoskiej flagi. Mamy również w historii pizzy polski akcent. W XVI w. na dworze królewskim Sforzów podczas wieczerzy weselnej królowej Bony z królem Polski Zygmuntem Starym pojawił się okrągły placek przyprawiony serem, mięsem i innymi specyfikami. Wzbudził podziw i uznanie, przypadając młodej parze do gustu.

Dzisiaj nie mamy problemu z dostaniem lub zamówieniem pizzy. Każdy może dostać ją praktycznie od ręki i rozkoszować się jej smakiem. Zatem drodzy czytelnicy, którzy czytacie ten artykuł dziewiątego lutego, wypada mi powiedzieć tylko jedno - Bon Appetit!

Autor: Rafał Czajkowski

Galeria zdjęć

Dziewiątego lutego pizza obchodzi swoje święto! l fot. www.wallpaperswide.com

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.200.140.218). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.