Medicus

09.05.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Medicus to niemiecka produkcja w reżyserii Philippa Stolzla, stworzona na podstawie bestsellerowej powieści Noaha Gordona. Film ten szczególnie podoba się zwłaszcza fanom literackiego pierwowzoru, którzy dostrzegają w nim wierne naśladowanie oryginału.

Tytułowego Medicusa, mieszkańca średniowiecznej Anglii, poznajemy gdy jest jeszcze małym chłopcem pracującym w kopalni i cierpiącym straszną biedę wraz z rodziną. Życie małego Roba zmienia się wraz ze śmiercią matki, na skutek której oddaje się pod opiekę wędrownego cyrulika-uzdrowiciela (Stellan Skarsgard), z którym przemierza całe królestwo i od którego uczy się medycznego fachu. Gdy dorosły już Rob Cole (Tom Payne) zaczyna dostrzegać braki w wiedzy swego pryncypała, a tym samym i niedostatki własnej edukacji, postanawia udać się do Azji, gdzie w baśniowym mieście Isfahan, nauk medycznych udziela obdarzony ogromną wiedzą medyk i filozof Ibn Sina (Ben Kingsley), czyli legendarny perski uczony Awicenna. Po rocznej podróży Rob przybywa wreszcie do celu swojej podróży, ale to dopiero początek jego wielkiej przygody, w której nie zabraknie ani miłości, ani potężnej plagi, ani nawet konfliktu z samym despotycznym szachem.

Medicus oprócz bardzo ciekawych wątków przygodowych i pięknych zdjęć, ma do zaoferowania widzowi również cenną wiedzę historyczną. Oglądając ten film możemy naprawdę wczuć się w klimat zarówno XI-wiecznej Europy, jak i bardzo egzotycznej pustynnej Azji. Bardzo ciekawie prezentuje się również wątek religijny, w którym przybliżono naturę konfliktów do jakich dochodziło pomiędzy wyznawcami judaizmu, muzułmanami a chrześcijanami, a także wrogie stanowisko jakie wszystkie te wielkie religie prezentowały w stosunku do medycznych poszukiwań, mogących przynieść postęp i ratować ludzkie życia.
Medicus prezentuje wszystko to, co w średniowieczu najciekawsze, włącznie z wielkimi zarazami, wojnami religijnymi i podróżami do egzotycznych miejsc, o których mało kto słyszał.
 
Więcej recenzji na www.szczere-recenzje.pl

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.200.140.218). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.