Makbet

02.12.2015, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Jedno z największych osiągnięć światowej literatury, nieśmiertelny Makbet Williama Szekspira, doczekał się właśnie kolejnej adaptacji. Obraz wyreżyserował Justin Kurzel, za przepiękne zdjęcia odpowiada Adam Arkapaw, a w rolach głównych grają najjaśniejsze gwiazdy na aktorskim firmamencie, czyli Marion Cotillard i Michael Fassbender. To się nie mogło nie udać!

Uniwersalna, ponadczasowa i dobrze wszystkim znana fabuła, została unowocześniona przez filmowców.
 
Choć film momentami przypomina po prostu dynamiczny, transowy teledysk, z pewnością nie zawiedzie oczekiwań nawet najbardziej wymagających estetów. Warstwa wizualna jest tu bez zarzutu, krajobrazy zachwycają, a kostiumy i charakteryzacja zdumiewają tym, że są jednocześnie średniowieczne i bardzo nowoczesne. Oczywiście największa ozdobą tego widowiska jest para głównych aktorów, między którymi jest prawdziwa chemia. Makbet i Lady Makbet to postaci złożone i skomplikowane, ale dzięki grze Fassbendera i Cotillard, jesteśmy w stanie zrozumieć ich dramatyczne wybory. Te postaci to żywi ludzie, a nie historyczne, posągowe twory, podobnie zresztą jak każdy kogo zobaczycie na ekranie. Nowy Makbet to prawdziwa galeria aktorskich znakomitości.
 
Adaptacja Kurzela idealnie oddaje chłód i dystans jakie narasta między skonfliktowanymi postaciami. Panuje tu ciężka, mroczna atmosfera, ale nie brak także wielu ciekawych intymnych akcentów. W licznych scenach reżyser zaproponował zupełnie nowe interpretacja, szczególnie jeśli chodzi o wewnętrzne przeżycia postaci (szaleństwo Lady Makbet, wędrówka lasu), choć całość nadal pozostaje bardzo wierna literackiemu pierwowzorowi. Do obejrzenia filmu gorąco zachęcamy szczególnie młodych widzów, dla których może to być pierwsze spotkanie z wielkim dziełem angielskiego dramaturga. Po takim seansie (minimalistycznym, mrocznym, w klimacie Gry o tron) z pewnością zechcecie sięgnąć po pozostałe dzieła Szekspira.
 
Więcej recenzji przeczytasz na www.szczere-recenzje.pl
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.238.181.138). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook