Ludzkie szczątki w Dąbiu

07.04.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Niecodzienne znalezisko miało miejsce podczas remontu jednej z hal Zakładów Mięsnych Agryf. Remontujący odkopali ludzkie kości.

Przedstawiciele medycyny sądowej oraz prokurator w pierwszych ocenach stwierdzili, że szczątki najprawdopodobniej pochodzą z okresu przedwojennego, bądź też bardziej zamierzchłych czasów. Spekuluje się, że odnalezienie kości wynika z faktu istnienia starego cmentarza wojskowego. To właśnie tam chowano jeńców, którzy kończyli swój żywot w obozie sąsiadującym z cmentarzem.

Geneza mogilnika wojskowego sięga pamięcią dziewiętnastego wieku. Na terenie tej nekropolii chowano zarówno Polaków jak i Francuzów oraz Rosjan. Ku pamięci wszystkich jeńców na cmentarzu postawiono obelisk oraz kaplicę.

Warto zaznaczyć, że zakłady mięsne powstały w latach siedemdziesiątych. Wtedy właśnie całkowito uprzątnięto i uporządkowano teren, który niegdyś wykorzystywany był do pochówku. Wszelkie ślady istnienia cmentarza uległy wtedy zatarciu. Jak się jednak okazało, wciąż możemy natknąć się na takie znaleziska. 

 

Przemysław Sierakowski

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.222.189.51). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook