Łatwiej przesadzać… drzewa

21.12.2020, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Pierwsza akcja odbvła się na lewobrzeżu ale będą kolejne. Sześć drzew ze skweru przy ul. Księżnej Zofii zmieniło dzisiaj swoją lokalizację przy pomocy specjalistycznej przesadzarki.

Drzewa przeniesiono zaledwie o kilka metrów, ale dzięki temu  w miejscu gdzie dotąd rosły, bez uszczerbku dla zieleni  będzie mógł powstać   nowy parking. „Operacja” została przeprowadzona przy pomocy przesadzarki do drzew zakupionej przez miasto. Jest to model GTH-PD 1300, który  może być  podłączony do różnych maszyn budowlanych, takich jak koparki czy ładowarki.  Urządzenie to służy do przesadzania roślin z bryłą korzeniową. Średnica czaszy wynosi 1,3 m i 0,9 m wysokości.

Oznacza to, że przesadzarka przeznaczona jest do przesadzania krzewów oraz małych i średnich drzew, u których cały proces ma największe szanse na powodzenie. Pozostałe kryteria konieczne do spełnienia przed zakwalifikowaniem drzew do przesadzenia to m.in.  odpowiedni rodzaj i gatunek, dobry stan zdrowotny, wiek oraz lokalizacja. Przy ul. Księżnej Zofii przesadzone zostały grusze drobnoowocowe o obwodach pnia od 18 do 22 cm i wysokości ok. 3 metrów.  Młode drzewka bez szwanku przeszły całą operację, aby jednak mieć pewność, że przesadzanie się powiedzie,  przez dwa lata będą objęte dodatkową pielęgnacją. Jest więc szansa, że posadzone niegdyś drzewa, które dziś blokują różne inwestycje, bez szkody dla nich będzie można przenieść w inne miejsce.

AGA

 

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.200.194.255). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.