Kurtyna świetlna na Słonecznym

25.03.2015, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

To nic innego jak silne białe światło doskonale oświetlające niebezpieczne przejście dla pieszych.

Takich miejsc można by wskazać kilka na Prawobrzeżu ale jedno jest szczególne i wymaga tego jak najszybciej. Starania o poprawę bezpieczeństwa pieszych w rejonie pętli autobusowej Słoneczne, trwają już od kilku (!) lat.
 
Początkowo samorządowe rady osiedli Słoneczne i Majowe, proponowały budowę sygnalizacji świetlnej wzbudzanej przez pieszych. Pomysł nie zyskał wsparcia ze strony miasta, gdyż brakowało na to pieniędzy. Tłumaczenia były dość płytkie, a sama idea nie zyskała także odpowiedniego wsparcia wśród radnych RM. Kiedy doszło tu do kilku potrąceń pieszych, kwestia poprawy bezpieczeństwa nabrała zupełnie innego wymiaru, i dzięki pomysłowi i przy wsparciu finansowemu ze strony RO Słoneczne, będzie tu zainstalowana kurtyna świetlna.
 
– Z pewnością w zdecydowany sposób poprawi to widoczność pieszych w rejonie przejścia, i z wzmoże czujność i rozwagę u kierowców – mówi Marcin Milewski przewodniczący RO Słoneczne. Powinno to mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pieszych – dodaje. Takie kurtyny sprawdzają się w wielu miejscach, a pierwszą z nich zainstalowano w rejonie nieistniejących już ogrodów działkowych na ulicy Przestrzennej. Od tamtej pory nie zginął tu żaden pieszy!
 
Nadzieje na poprawę bezpieczeństwa mają też radni osiedlowi ze Słonecznego. i stąd decyzja o przeznaczeniu części pieniędzy z dorocznie przyznawanych kwot na małe inwestycje osiedlowe. W rejonie pętli panuje wzmożony ruch pieszych, gdyż w jedną stronę (na Słoneczne) idą na zajęcia dzieci do szkoły podstawowej, a w drugą (na Majowe) młodzież do gimnazjum. W pokonaniu ruchliwej ulicy od lat pomaga „pomarańcza”. Jednak po zakończeniu dyżuru piesi są pozostawieni samym sobie. Dlatego doświetlenie silnym światłem przejścia dla pieszych zdecydowanie poprawi ich sytuację szczególnie po zapadnięciu zmroku.
 
Rodzi się jednak pytanie, czy takie oczywiste inwestycje musi ze swych funduszy finansować Rada Osiedla, czy powinno to zrobić już dawno miasto? Lata starań osiedlowych działaczy na nic się zdały, bo stale brakowało pieniędzy. Teraz, gdy rada dostała pieniądze na osiedlowe inwestycje, powstanie świetlna kurtyna, która ma poprawić bezpieczeństwo. Wydaje się jednak, że chyba najskuteczniejsze są  światła wzbudzane przez pieszych. Ważne, że w drugim kwartale kurtyna świetlna ma stanąć w tym niebezpiecznym miejscu. Nasze nocne zdjęcie obrazuje słabą widoczność w rejonie pętli na Słonecznym.
 
EL

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.236.142.143). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.