Koncern kontra mieszkańcy

02.08.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Mieszkańcy Dąbia dobrze znają to miejsce, bo przez wiele lat był tu supersam Spółdzielni Inwalidów.

Później jakiś czas prosperował tu Żółty koszyk, ale od trzech lat obiekt stoi pusty. Siłą rzeczy popada w ruinę, choć jak na tak lekki pawilon postawiony u progu lat 70-tych ubiegłego wieku, i tak trzyma się nieźle. Miejsce to upatrzył sobie Koncern paliwowy Shell, który widzi tu stację pliwową. No i zaczęło się…
 
Jeden z mieszkańców otrzymał z magistratu informację, że wkrótce (być może) jego sąsiadem stanie się stacja paliwowa. Nie odpowiada to nie tylko jemu, ale i sporej grupie okolicznych mieszkańców, którzy doprowadzili do wyjazdowego posiedzenia komisji promocji, rozwoju i gospodarki morskiej Rady Miasta. Radni na miejscu zapoznali się z problemem, wysłuchali opinii mieszkańców, przedstawicieli RO Dąbie i dyrektora wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Ten ostatni powiedział, że postępowanie ws. wydania zgody na budowę stacji zostało zaiweszone gdyż wydział potrzebuje opinii o oddziaływaniu stacji na środowisko.
 
Mieszkańcy argumentują, że zaledwie 100 metrów dalej działa od wielu lat stacja Orlenu, a sześć innych stacji jest zlokalizowanych w promieniu 2 kilometrów od tego miejsca. Gdyby doliczyć do tego ulicę Wiosenną, to tych stacji jest co najmniej dziesięć. Po co więc nam kolejna stacja? Przewodnicząca RO Dąbie Alina Kordowska i sekretarz Rady Leszek Bochnacki przypomnieli, że Rada od lat stara się wyeliminować z centrum Dąbia ruch wielkich ciężarówek, a budowa takiej stacji tylko by sprzyjała jego wzrostowi, więc Rada Osiedla jest przeciwna budowie w tym miejscu stacji beznynowej. Wskazywano nawet potencjalną lokalizację absolutnie bezkonfliktową w okolicach nowego ronda Lubczyńska w Dąbiu.
 
Ostateczną decyzję mają podjąć radni na posiedzeniu Komisji promocji w poniedziałek, która odbędzie się w samo południe. Radni po dokonaniu wizji lokalnej też mają wątpliwośći czy na tak małej powierzchni powinno się budować stację paliw, ale nie wypowiadali ostatecznych sądów. Zarówno mieszkańcy jak i miejscowa Rada Osiedla jasno wyrazili swoją opinię, która jest przeciwna do zamiarów koncernu.
 
EL   
 
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.236.143.154). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.