Komunikacja po nowemu

02.01.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Z początkiem nowego roku nastąpiły dość istotne zmiany w komunikacji miejskiej.

Dotyczy to zarówno linii autobusowych jak i tramwajowych. Zmieniają się rozkłady jazdy linii pospiesznych A, B, D i E. Mówiąc najprościej, będą kursować rzadziej. Z informacji płynących z ZDiTM wynika, że to zaledwie wstęp do dużo większej reformy komunikacji miejskiej. Autobusy linii A i B będą kursować w dni powszednie w godzinach szczytu co 12 minut, poza szczytami co 15 minut, a po godz. 21,00 co 20 minut. W dni świąteczne w godz. 5,00-9,00 i 20,00-23,00 co 30 minut. W godzinach 9,00-14,00 i 16,00-20,00 co 20 minut, w godz. 14,00-16,00 co 16 min. Autobusy na liniach D i E - jeździć będą co 12 minut.

   Za kilka dni nastąpią też zmiany na liniach 58 i 59, co da szansę znacznego ograniczenia kursowania linii A na lewobrzeżu. Mieszkańcy okolic ulicy Robotniczej zyskają bezpośrednie połączenie z centrum dwa razy tańszymi autobusami zwykłymi linii 58 i 59. Obie linie będą się zatrzymywać na przystanku tramwajowym „Robotnicza”, co ułatwi przesiadkę z tramwaju linii 6 jadącego od Dworca Głównego. Łatwiejszy dojazd do szpitala onkologicznego będą mieli także pasażerowie dojeżdżający od strony Polic. Autobusy linii 58 i 59 będą miały wspólne przystanki z liniami 101 i 107 przystanki Pokoju i Nehringa Pomnik.

   Od 7 stycznia rozpoczyna się remont torowiska wzdłuż al. Piastów. Od tego dnia tramwaje linii 4, 11 i 12 zostaną zastąpione autobusami. Będą one kursować z pętli przy ul. Dobrzyńskiej na Pomorzanach do Placu Szarych Szeregów. Tramwaje pojadą innymi trasami, powstanie też tymczasowa linia 13. Będzie powiązana z "dwunastką".

   Tramwaj „12” kursować będzie na trasie: Dworzec Niebuszewo - pl. Rodła - pl. Szarych Szeregów - pl. Gałczyńskiego - pl. Kościuszki - Brama Portowa - pl. Rodła - Dworzec Niebuszewo (jednokierunkowo). Linia „13” będzie jeździć odwrotnie - z Dworca Niebuszewo przez pl. Rodła, Bramę Portową, pl. Kościuszki i dalej ulicami Bohaterów Warszawy, Wawrzyniaka przez pl. Gałczyńskiego, pl. Szarych Szeregów, pl. Rodła do Dworca Niebuszewo (także jednokierunkowo).

   Inaczej też pojedzie „11”. Tramwaje tej linii na placu Rodła skręcą w lewo, następnie na Bramie Portowej w prawo. Dalej pojadą jak linia 8 czyli na Gumieńce. Tramwaje linii 5 po stałej trasie dojadą do placu Szarych Szeregów. Tu skręcą w al. Wojska Polskiego. Dojadą do ul. Wawrzyniaka, przez którą wjadą na ul. Mickiewicza (i dalej na Krzekowo już po stałej trasie. Linia „4” kursująca w godzinach szczytu między ul. Potulicką i Pomorzanami będzie zawieszona.

   Zmiany obowiązywać będą do wiosny. W tym czasie ZDiTM wprowadzi kolejne. Autobusy miejskie dojadą do Mierzyna, linia „80” przejedzie całą obwodnicą śródmiejską, Autobus nr „70” kursować będzie także w weekendy, a w drugim kwartale 2014 powstanie linia łącząca Dworzec Główny z Osiedlem Kaliny. Autobus pojedzie przez aleję Wojska Polskiego na śródmiejskim odcinku.

EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.235.145.108). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.