Kłodnym w przyszłość

20.05.2015, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Szczecin ma za mało mostów i zaczyna się dusić z nadmiaru pojazdów zdążających na przeprawy mostowe.

Konieczna jest budowa nowej przeprawy. Właśnie zaprezentowano  założenia budowy Mostu Kłodnego. Most połączy Łasztownię z ul. Jana z Kolna. Z zaprezentowanej i przyjętej do realizacji koncepcji wynika, że przy Trasie Zamkowej stanie ogromny, ponadstumetrowy pylon, a 24 stalowe liny będą podtrzymywać pomost, po którym będzie się odbywać ruch, w tym, tramwajowy. Most Kłodny już istniał przed wojną, i był konstrukcją łukową, ale został zniszczony w czasie działań wojennych.
.
Inwestycja ma kosztować 355mln zł. Miasto planuje ją zakończyć do 2020 roku. Ma być wsparta dofinansowaniem unijnym. Magistrat aplikuje o dofinansowanie unijne z Brukseli w ramach programu Connecting Europe Facility. Budowa nowej przeprawy jest częścią projektu połączenia drogowego określanego jako „Modernizacja drogowego dostępu do portu”. Na tej samej liście jest pogłębienie toru wodnego Szczecin – Świnoujście.
 
Projektanci przygotowali także inne koncepcje, między innymi most kratownicowy i most łukowy. Ostatecznie zdecydowano się na most wantowy. Jego podstawowym elementem będzie ponadstumetrowy pylon, który będzie odchylony w stronę Łasztowni. Do pylonu będą podczepione w układzie wachlarzowym 24 wanty czyli stalowe liny. Pylon będzie dominować nad okolicą, nawet nad Wałami Chrobrego. Niestety, nie zaplanowano – wzorem podobnego mostu w Bratysławie, budowy kawiarni z tarasem widokowym.
 
Cała dokumentacja ma być gotowa w przyszłym roku. Jej autorem jest biuro Egis Polska Inżynieria. Jeszcze w tym roku miasto ma otrzymać Studium Ekonomiczno - Użytkowe, czyli dokument, który będzie podstawą do wystąpienia o aplikację do Komisji Europejskiej oceniającej wnioski. Budowa nowej przeprawy przez Odrę to konieczność, która wymusi kolejne zmiany na wjeździe do centrum. Między innymi w rejonie obecnego namiotu Opery ma pwostać duże rondo, a cała Gdańska i Estakada Pomorska mają być wyremontowane. Czwarta przeprawa samochodowa przez Odrę usprawni wyjazd i wjazd do Szczecina, co dla mieszkańców Prawobrzeża ma szczególne znaczenie.
Podstawowe wymiary mostu:
 
długość: ponad 150 m szerokość obiektu: około 28, 5 m szerokość całkowita jezdni: 14 m szerokość chodnika: 1,5 - 2 m szerokość dwukierunkowej ścieżki rowerowej: 3 m minimalny prześwit pod mostem: 5, 25 m pylon o wysokości około 100 m
 
EL

Wizualizacje udostepnił urząd miejski w Szczecinie.

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (34.239.170.244). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.