Jest decyzja!

11.06.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Potwierdzają się nasze wcześniejsze informacje.

Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na przesunięcie słynnej willi. Chodzi o budynek przy ulicy Batalionów Chłopskich 61 w Zdrojach, znanay jako willa Gruneberga. Jak poinformował Tomasz Wolender zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków, decyzja ma klauzulę natychmioastoiwej wykonalności. Jednak nie wyklucza się odwołania od tej decyzji ze strony Stowarzyszenia Ocalmy Zabytek. Wszyscy liczą, że wybrana metoda przesunięcia obiektu, zminimalizuje ewentualne zniszczenia budynku. 

Budynek będzie przemieszczony w całości. Stanie się to po odcięciu go od obecnych fundamentów i umieszczeniu na specjalnym torze, po którym zostanie przesunięty na nowe miejsce. Wydanie decyzji o przesunięciu willi nie oznacza wyznaczenia terminu wykonania operacji, choć jeszcze kilka tygodni temu magistrat utrzymywał, że stanie się to przed wakacjami. Dziś już nie ma takiej pewności.  

Choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ale trzymając się słów prezydenta Piotra Krzystka, w odremontowanej willi ma się znaleźć filia Miejskiego Domu Kultury w Dąbiu. Mają tu zacząc działać pracownie ukierunkowane na dzieci i młodzież. Jeśli ten pomysł się nie zmaterializuje, nie jest wykluczone, że w budynku powstanie oddział informacji turystycznej.

EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.236.142.143). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.