Jest decyzja, Cłowy do modernizacji

13.06.2016, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Jest decyzja w sprawie przyszłości Mostu Cłowego.

Będzie on remontowany, z obecnego stanu zostaną tylko filary, a całkowicie wymieniona będzie konstrukcja nośna. Prace rozpoczna się w tym roku, a ich koszt szacowany jest na 25mln złotych.
 
Z uwagi na to, że Most Cłowy jest jedną z najważniejszych przepraw w naszym mieście, plan naprawczy będzie wprowadzony w najkrótszym możliwym czasie. Do końca miesiąca zlecimy wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dotyczącego wymiany przęseł mostu w zakresie nowej konstrukcji nośnej. Jednocześnie przystąpimy do  opracowania projektu organizacji ruchu na czas całkowitego wyłączenia mostu – mówi komunikat magistratu.
Następnie przeprowadzimy  procedurę w formule zaprojektuj i zbuduj, w trybie negocjacji bez ogłoszenia. Taką formułę, przewidują przepisy w awaryjnych sytuacjach. Z podobnej procedury skorzystała Warszawa przy okazji remontu Mostu Łazienkowskiego.  Pozwoli ona  nam na szybki wybór wykonawcy i szybkie podpisanie umowy.Planowane jest, że most całkowicie wyłączony z ruchu będzie wczesną jesienią. Chociaż nie wykluczamy sytuacji, w której most będzie trzeba zamknąć z dnia na dzień. Obiekt jest na bieżąco monitorowany.
W momencie całkowitego zamknięcia obiektu wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu, zmiany pojawią się także w komunikacji miejskiej. Autobusy będą prowadzone objazdem, a dla wygody pasażerów trasa tramwaju linii 7 poprowadzona będzie z Krzekowa do Pętli Turkusowa. Dodatkowo mieszkańcy Szczecina będą mieli możliwość korzystania z przejazdów komunikacją kolejową. W pociągach PKP Przewozy Regionalne, w granicach administracyjnych miasta honorowane będą bilety komunikacji miejskiej.
Dr hab. inż. Krzysztof Żółtowski, prof. nadzw. Politechniki Gdańskiej z Katedry Transportu Szynowego i Mostów wraz ze swoim zespołem potwierdził przypuszczenia specjalistów ze Szczecina. Awarii uległy stalowe cięgna sprężające umieszczone w opasce żelbetowej, wykonanej pomiędzy belkami. Zniszczeniu uległa część cięgien w przęśle od strony centrum, pasmo po stronie południowej. Dodatkowo stwierdzono zarysowania poprzecznicy i pęknięcie opaski żelbetowej. Specjaliści z Gdańska potwierdzają także, że wykonanie trzech nowych przęseł jest decyzją dobrą z punktu widzenia ekonomicznego i technologicznego.
 
EL
 
 
 
 
 
 
 
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.235.20.185). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook