Jedzmy zdrowo - Soja

23.05.2007, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

SOJA - zdrowie w małych ziarenkach.Specjalizacja: OCHRONA PRZED
OSTEOPOROZĄ. W Japonii i Chinach zastępuje mięso i jest źródłem wysokiej
jakości białka. Soja i jej przetwory mają właściwości odkwaszające
organizm, dlatego są zdrowszą alternatywą dla wędlin i produktów
mięsnych.

 Ostatnio coraz większą uwagę zwraca się na korzystne działanie soi w profilaktyce osteoporozy. Białko sojowe w przeciwieństwie do zwierzęcego nie powoduje dużej utraty wapnia z moczem. Takie działanie gwarantuje mniejszą niż w białku zwierzęcym zawartość aminokwasów siarkowych. Dodatkowym atutem soi w zapobieganiu osteoporozy jest duża zawartość składników mineralnych min. wapnia i magnezu potrzebnych do mineralizacji kości. Porcja 100g dostarcza:2132 mg potasu,8,9 mg żelaza,240 mg wapnia,216 mg magnezu i 743 mg fosforu.

Najbardziej popularne produkty sojowe to: mleko sojowe, śmietana sojowa, tofu, oraz sos sojowy. Mleko zawiera wszystkie aminokwasy oraz witaminy z grupy B, izoflawony, wapń i magnez. Soja i przetwory z niej nie zawierają laktozy, dlatego mogą je jeść osoby nie tolerujące tego cukru. Z soi można przygotować bardzo wiele potraw: smaczne kotlety, pasty. W sklepach ze zdrową żywnością można kupić kiełbaski, pasztety, gulasz, a nawet flaki. Można również z suchych ziaren soi przyrządzić pyszną zupę, soję a, la fasolka po bretońsku, a tylko ugotowane ziarna soi są świetnym dodatkiem do sałatek. SAŁATKA Z OGÓRKA I SOI2 szkl.soi,2 surowe ogórki2 szkl. jogurtu naturalnego(150g)2 łyżki oleju1/2 pęczka koperku1/2 szkl. posiekanych orzechów włoskich2 ząbki czosnku, sól.

Soję należy namoczyć na noc, odcedzić. Gotować około 30 min. Plastry ogórka zmieszać z jogurtem i orzechami. Połączyć z soją. Zmielony czosnek wymieszać z oliwą i szczyptą soli, dodać do sałatki. Posypać koperkiem. SmacznegoZaprasza stoisko ze zdrową żywnością. SKLEP "PĄCZUŚ" ul. Z. Nałkowskiej 6

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.235.182.206). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.