Jazzowo w Delcie

13.04.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

14 kwietnia,o godz. 18:00 odbędzie się koncert w ramach przedsięwzięcia „Jazz na rogatkach” prowadzonego przez Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe.

Janusz Muniak - saksofonista tenorowy, aranżer, kompozytor, lider zespołów, należy do grona najbarwniejszych postaci polskiego jazzu. W latach 1968-1973 grał w zespole Tomasza Stańki JAZZ DARINGS, jednym z najlepszych w historii polskiego jazzu. Trzy lata później, w 1976 roku zadebiutował jako lider kwintetu, w którym występowali: Paweł Perliński - fortepian, Marek Bliziński - gitara, Andrzej Dechnik - kontrabas i Jerzy Bezucha - perkusja. W 1978 roku ukazała się pierwsza autorska płyta Janusza Muniaka "QUSTION MARK". Grał z najwybitniejszymi polskimi jazzmanami, m.in. z Andrzejem Trzaskowskim, Krzysztofem Komedą, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim, Zbigniewem Seifertem, Bronisławem Suchankiem, Janem Jarczykiem, Zbigniewem Wegehauptem, Jarosławem Śmietaną, Michałem Miśkiewiczem, Jackiem Pelcem, Krzysztofem Zawadzkim oraz z wybitnymi muzykami zagranicznymi: Hankiem Mobleyem, Charlie'em Venturą, Georgem Brucknerem, Dirkiem A. Dhonauem, Donem Cherry, Freddie'em Hubbardem, współpracował ze Stowarzyszeniem Popierania Prawdziwej Twórczości "CHAŁTURNIK", Studiem Jazzowym Polskiego Radia. W 1992 roku otworzył w Krakowie w piwnicach zabytkowej kamienicy, mieszczącej się przy ul. Floriańskiej, klub jazzowy "U MUNIAKA", w którym regularnie odbywają się koncerty jazzowe. Według miesięcznika "Jazz Forum" w plebiscycie Jazz Top 2011 Janusz Muniak został uznany najlepszym saksofonistą w Polsce.

 

Wojciech Karolak - pianista jazzowy, kompozytor, aranżer, uznawany za jednego ze słynniejszych wirtuozów organów Hammonda w Europie. Kariera muzyczna Wojciecha Karolaka zaczęła się w 1958 roku, kiedy nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers jako saksofonista. W zespole tym występowali także Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Krzysztof Komeda. W latach 1959-60 grał na saksofonie w grupie The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego. W 1961 poświęcił się grze na fortepianie w zespole Andrzeja Kurylewicza. Współpracował także z Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza. W 1962 roku wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim założył The Karolak Trio i wydał pierwszą autorską płytę. W 1963 roku współpracował z Ptaszynem Wróblewskim w zespole Polish Jazz Quartet. W 1973 stał się właścicielem organów Hammonda-B3. W latach 1973-1978 współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim w zespole Mainstream. W latach 80. XX wieku razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim stworzył formację Time Killers. Wspólnie nagrali album, który w ankiecie krytyków "Jazz Forum" został uznany za najlepszą płytę jazzową dekady. W 1988 Karolak brał udział w nagraniu płyty Obywatela GC, na której grał na organach Hammonda. W latach 90. XX wieku współpracował z Jarosławem Śmietaną z którym nagrał trzy albumy. Udziela się także w projektach jazzowych Piotra Barona, Zbigniewa Lewandowskiego i występuje jako członek zespołu Guitar Workshop Leszka Cichońskiego. Eksperymentował również jako kompozytor muzyki filmowej. Jednym z obrazów, do którego pisał muzykę była "Konopielka" w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, napisał do niej bardzo charakterystyczny motyw, oddający specyfikę barokowej, polifonicznej muzyki organowej. Pisywał też muzykę do tekstów żony, Marii Czubaszek. W 2007 roku pojawił się w filmie "Ryś" w roli Boogiewoogiewicza.

 

Adam Czerwiński - swoją karierę muzyczną rozpoczął jako ...wibrafonista w grupie Big Band Gdańsk J.Partyki. W 1986 został perkusistą w zespole Janusza Muniaka, współpracował też z grupami Young Power, New Presentation, oraz Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Nigelem Kennedy (m.in. płyta ,,Live In The Krakow Philharmonic Hall), Eddie Hendersonem, Lary Koonzem, Cameronem Brownem i wieloma innymi słynnymi muzykami. Jest też kompozytorem, aranżerem i liderem własnych grup, w 2002 roku ukazała się jego autorska płyta: ,,Hollywood Album'' nagrana z udziałem m.in. Jarka Śmietany i Bennie Maupina.
Od wielu lat współpracuje z Jarkiem Śmietaną, koncertując na całym świecie i nagrywając wspólnie płyty (m.in. ,,Phone Consultations'', ,,Autumn Suite'' 2009, ,,I Love The Blues'', 2011, czy firmowana jako trio Śmietana -Karolak -Czerwiński: ,,Polish Standards'', 2007). Od 1996 roku jest twórcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego ,,Jazz w lesie'', jaki dorocznie odbywa się w Sulęczynie. 

 

 

Janusz Muniak Trio – koncert

14. kwietnia 2013 r., godz. 18:00

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w Klubie Delta od 11. marca. Rezerwacja telefoniczna: 91 46 47 923.

 

 

Klub Delta

Racławicka 10

70-811 Szczecin

tel. 91 46 47 923

tel./fax 91 46 47 924

newsletter@klubdelta.pl

www.klubdelta.pl

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.211.26.178). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.