Hybrydowy autobus w Szczecinie

05.04.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy
Nowy model Solarisa Urbino 12 Hybrid, kosztujący 1,5 mln. złotych l fot. www.old.solarisbus.pl

Już w tym roku na szczecińskie ulice wyjedzie autobus o napędzie hybrydowym. Jakie z tego będą płynęły korzyści dla ZDiTM oraz mieszkańców naszego miasta?

Przypomnijmy, że po Szczecinie jeździły już, testowane wtedy, autobusy hybrydowe. Jak sie okazało, przynosiło to niemałe zyski. Wynosił one około 35% oszczędności paliwa w porównaniu z tradycyjnymi środkami lokomocji.

Przedsiębiorstwo Autobusowe "Dąbie" nie zapomniało o tych liczbach i w jak najszybszym czasie postanowiło zakupić, już na stałe taki pojazd. Będzie to 12-metrowy, używany autobus hybrydowy, który pokryty ma być barwami Floating Garden. Dlaczego używany? Ponieważ władze miasto nie mogą pozwolić sobie na zakup nowej maszyny. Dwa lata temu, Solaris Urbino 12 Hybrid kosztował, bagatela, 1,5 miliona zł.

Napęd hybrydowy sprawdza się przy w pojazdach, które poruszają się po miastach. Podczas gdy w normalnych środkach lokomocji, duża ilość energii jest tracona podczas hamowania, napęd hybrydowy gromadzi ją w akumulatorach i wykorzystuje przy ponownym startowaniu.

 

Autor: Rafał Czajkowski

Galeria zdjęć

Nowy model Solarisa Urbino 12 Hybrid, kosztujący 1,5 mln. złotych l fot. www.old.solarisbus.pl

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.236.143.154). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.