Groźny paracetamol

22.03.2017, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

O tym, że lek w nadmiarze może być groźny dla pacjenta, ostrzegają komunikaty i napisy na opakowaniach.

Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że popularny lek przeciwbólowy i na  gorączkę, wystęuje w wielu preparatach o różnych nazwach. W niedzielę do szpitala w Zdrojach trafiły dwie 14-letnie pacjentki z objawami zatrucia po spożyciu dużych dawek paracetamolu. Obecnie stan obu pacjetek lekarze określają jako dobry i stabilny, lekarze czekają na ostatnie wyniki badań, które zadecydują o dalszym postępowaniu. Jak wszystko wskazuje - tym razem obyło się bez tragedii.

Jednak lekarze ponownie odnotowują wzrost liczby zatruć spowodowanych nadmiernym spożyciem paracetamolu - niekiedy w dawkach uznawanych w literaturze za śmiertelne. Szpital zaprosił dziennikarzy by przedstawić informację o tragicznych następstwach spożytych w nadmiarze preparatów dostępnych bez recepty. Wszechobecnie dostępny bez recepty i ograniczeń lek przeciwbólowy w postaci paracetamolu spożyty w nadmiernych dawkach może spowodować nieodwracalne dla zdrowia skutki, a w skrajnych przypadkach zgon. 

Profesor Andrzej Brodkiewicz lekarz kierujący Oddziałem Klinicznym Pediatrii, Nefrologii Dziecięcej, Dializoterapii i Leczenia Ostrych Zatruć szpitala "Zdroje", przedstawił statystyki dotyczące tego typu zatruć. Ostrzegamy by leki dostępne bez recepty zażywać według instrukcji na opakowaniu czy w ulotce i nie łączyć różnych w nazwie preparatów, gdyż dawki substancji się sumują i stają się groźne dla życia.

EL

 

 

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (35.172.230.154). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.