Gdzie ma mieścić się kultura na Prawobrzeżu?

26.01.2016, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Mieszkańcy Prawobrzeża, radni osiedlowi, urzędnicy, przedstawiciele instytucji kultury rozmawiali o konieczności powstania nowego miejsca kultury.

Po raz pierwszy mieszkańcy osiedli mieszczących się po prawej stronie Odry mieli możliwość osobistego wskazania problemów tej dzielnicy Szczecina. Do debaty zostali zaproszeni dyrektor Wydziału Kultury Pani Agata Stankiewicz, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Andrzej Oryl, Prezes Stowarzyszenia OFFicyna Bartosz Wójcik, dyrektor Akademickiego Centrum Kultury Jerzy Grzegorek, przedstawiciele Rad Osiedli, animatorzy kultury oraz mieszkańcy Prawobrzeża.  Debata została zorganizowana przez Radnego Wojciecha Dorżynkiewicza.

W tej chwili na prawobrzeżu liczącym 100 tys. mieszkańców jest tylko jeden Miejski Ośrodek Kultury w Dąbiu, Willa Grueneberga i 8 filii Biblioteki Miejskiej.  Ważnym obiektem ma być nowa Mediateka, która powstałaby z połączenia właśnie filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

Mieszkańcy domagają się szybkich decyzji już dziś. 
 
Ulokowanie miejskiej Biblioteki w EKKO mogłoby być rozwiązaniem doraźnym  - powiedziała podczas spotkania Pani Agata Stankiewicz dyrektor Wydziału Kultury. Zawieszenie dyskusji o tym miejscu spowodowało, że jesteśmy w punkcie wyjścia – dodała. 
 
Chciałbym,  aby moje dzieci jeszcze dziś mogły korzystać z Mediateki. Budowa nowego centrum to pieśń przyszłości. Nie chcemy czekać 10 czy 15 lat na wybudowanie obiektu za 30 mln zł  – powiedział Pan Marek członek Rady Parafialnej na Prawobrzeżu. 
Dyrektor Wydziału Kultury Pani Agata Stankiewicz podkreśliła, że Urząd Miasta dotychczas na Prawobrzeżu nie miał partnerów do tego typu rozmów i to spotkanie jest dobrym zaczątkiem do przyszłej współpracy. 
Uczestnicy byli zgodni co do tego, że nowoczesny obiekt kultury na Prawobrzeżu jest niezwykle potrzebny. 
Były przewodniczący Rady Osiedla Majowe Roman Walaszkowski zaapelował do zebranych, że aby sprawa skończyła się sukcesem mieszkańcy muszą dojść do konsensusu w sprawie miejsca i formy działalności instytucji. 
 
Finałem debaty jest list otwarty do Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka z prośbą o stworzenie programu rozwoju kultury na Prawobrzeżu. 
 
KK
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.239.11.178). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook