W styczniu większość filii funkcjonować będzie w stałych godzinach, z wolnym dostępem do półek. Dbamy o bezpieczeństwo Czytelników zgodnie z obowiązującymi zasadami (limity osób, odstęp, dezynfekcja, zakrywanie nosa i ust). Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej Biblioteki www.mbp.szczecin.pl
W pierwszym miesiącu nowego roku przygotowaliśmy dla naszych Czytelników różne aktywności, które w większości będą obywać się online, na wszystkie wstęp wolny.
Ferie w bibliotece
Zdalnie, ale nie banalnie! Pod takim hasłem chcemy przeprowadzić tegoroczne atrakcje uczestników ferii w naszej bibliotece. Proponujemy m. in. quizy, prelekcje oraz wspólne eksperymentowanie. Wszystko w przestrzeni wirtualnej. Na Fb Biblioteki pojawiać się będą materiały przygotowane przez pracowników trzech naszych filii (4, 28 i ProMedia).
Zapraszamy na nasz fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/filia4MBP, na którym codziennie będziemy publikować posty w ramach dwóch cykli: „Przygoda za przygodą” - propozycje książek, które warto przeczytać i „O zwierzętach, które zmieniły świat” - cykl zajęć czytelniczo-plastycznych.
12 i 14 stycznia godz. 13.00 wyemitujemy dwa interaktywne quizy poprzedzone krótkimi prelekcjami poświęconymi spędzaniu czasu wolnego w różnych kulturach.
Wystawa
Od 8 stycznia w witrynach ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) będzie można oglądać wystawę „Przekaż światu ciekawość” Karola Pabicha. Autor jest osobą głuchoniewidomą, więc prace związane są z tym, jak postrzega i doświadcza on wszystkiego co wokół. Wystawa dostępna będzie do 5 lutego. „Nie boję się wyzwań, lubię poznawać miejsca i ludzi, szukać z nimi alternatywnych sposobów komunikacji. Jestem studentem III roku grafiki projektowej na Akademii Sztuki w Szczecinie. Dzięki tej możliwości maluję, rysuję, rzeźbię, tworzę prace wklęsłodrukowe, plakaty i inne projekty graficzne. Rozwijam się i eksperymentuję z różnymi technikami. Interesują mnie nowe technologie, komunikacja miejska. Marzy mi się Wieża Eiffla i założenie własnej pracowni. W tym roku będę bronił pracy licencjackiej i zdawał egzaminy na studia magisterskie. Trzymajcie za mnie kciuki” – mówi o sobie Karol Pabich.
Biblioteka dla klimatu
14 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się promocja książki “Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu” - spotkanie online z autorami książki Jakubem Małeckim i Julitą Mańczak, które poprowadzi Aleksandra Kardaś.
Potrafią śpiewać nocą. Są nawet na Marsie. Skrywają prastare bakterie i wirusy z czasów, gdy po Ziemi chodziły mamuty. Lodowce – to od nich zależy nie tylko przyszłość Ziemi, ale także nasza codzienność.
Jedyny taki reportaż o lodzie i zmianie klimatu, który odpowiada na pytania nawet najbardziej zaciekłych geeków klimatycznych.
Jakub Małecki podczas wspólnej wyprawy za koło podbiegunowe rozmawia z Julitą Mańczak o swojej pasji. Na Spitsbergen regularnie przyciąga go hipnotyzujące piękno lodowców. Tam bada życie i zdrowie lodowych gigantów.
Kryminał szczeciński
Kryminały to jedne z najchętniej czytanych i wypożyczanych książek. Kiedyś zazdrościliśmy Wrocławowi jego powieści kryminalnych. Dziś już nie musimy. Jako szczecinianie, też mamy wiele powieści tego gatunku, pokazujących nasze miasto. A co najważniejsze – mamy wspaniałych pisarzy, którzy je tworzą. Diana Brzezińska, Leszek Herman oraz Marek Stelar – autorzy kryminałów będą naszymi gośćmi 28 stycznia 2021 r. (czwartek) o godz.18.00. Spotykamy się na profilu FB Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Lichtblau (Pan od książek).
Porozmawiajmy o komiksie
Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią wracamy ze spotkaniami naszego dyskusyjnego klubu komiksowego - Taktownie O Komiksie. Póki co będą one miały charakter online. Spotykamy się 25 stycznia (poniedziałek) o godz. 18.00 na platformie ZOOM. Na pierwszym spotkaniu w nowym roku chcemy podsumować rok 2020 i porozmawiać na jakie nowości komiksowe czekamy w roku 2021.
Link do ZOOMa:https://zoom.us/j/94879451094?pwd=Q21TbGt5d2I4U1J4bnRiVzhZTTR3dz09
Miniony rok to przede wszystkim nowa rzeczywistość. Wielu artystów komiksowych w swoim stylu opisywało ją w swoich social mediach, ale także ukazała się antologia komiksu pandemicznego. Festiwale komiksowe nie odbyły się lub odbyły się w charakterze online. Bez wątpienia jednak ukazało się wiele ciekawych komiksów. Które z nich były najciekawsze, a które na to miano nie zasługują?
Cykl organizowany jest przez Stowarzyszenie POP-ART oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie. Pamiętajcie, od obcowania z książkami nie ma ferii bo książka to najmądrzejszy ui najwierniejszy towarzysz naszego życia.
AGA